Do Norwegii przypłynął kadłub kablowca. Zbudowała go polska stocznia Biznes i gospodarka
Natalia Szitenhelm 16 czerwca 2020
11:51

Do Norwegii przypłynął kadłub kablowca. Zbudowała go polska stocznia

3
Skomentuj
Jednostka mierzy prawie 150 m długości. materiały prasowe Ulstein Group/ fot. Hagen
Wczoraj do norweskiej stoczni Ulstein Verft dopłynął z Gdyni kadłub kablowca Nexans Aurora, poinformowali przedstawiciele Ulstein Group w komunikacie z 15 czerwca. W Norwegii rozpoczną się teraz wszelkie prace wykończeniowe statku.
Reklama
Statek mierzący 149,9 m długości i 31 m szerokości, który na swoim pokładzie pomieści 90-osobową załogę, to zaawansowana jednostka, dzięki której możliwe będzie wykonywanie złożonych zadań budowlanych na dużych głębokościach.

Do zadań specjalnych

Projekt jednostki, na zlecenie norweskiego armatora - Nexans Subsea Operations AS, przygotowało okrętowe biuro projektowo-konsultingowe Skipsteknisk z Alesund, swój udział w tych pracach miały także Nexans, Ulstein Verft i MAATS Tech. 

Częściowo wyposażony kadłub powstał zaś w polskiej stoczni Crist SA.
- Statek jest przystosowany do pracy w trudnych warunkach pogodowych, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich zdolności manewrowych i utrzymywaniu pozycji. [...] Jednostka będzie przystosowana do układania kabli energetycznych, w tym układania kabli w wiązkach, ich łączenia, naprawy i ochrony. Dodatkowym wyposażeniem będzie kosz na kabel światłowodowy o ładowności 450 ton - czytamy w komunikacie prasowym stoczni Crist.

Poniżej: Masa całkowita Nexans Aurory wynosi 17 tys. ton.

Wsparcie sektora morskiego

Jak informuje Ulstein Group, Nexans Aurora wesprze norweski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Kontrakt na budowę jednostki podpisano w czerwcu 2018. Teraz rozpoczną się ostatnie prace wykończeniowe przed przekazaniem statku armatorowi.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
jacek lytaw
jacek lytaw 17-06-2020 11:05

Wkrotce rozpoczna sie rekklamacje nå wadliwe wykonanie

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Ryszard Ohucki
Ryszard Ohucki 17-06-2020 06:40

Taka jest umowa w kontrakcie.Czarną robotę robią murzyni

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Tomasz Lenartowicz
Tomasz Lenartowicz 16-06-2020 14:24

Kto w stoczni Crist może odpowiedzieć na następujące pytanie. Dlaczego ta stocznia nie mogła zrealizować całej budowy tego statku? Czy polscy stoczniowcy nadają się wyłącznie do brudnych i ciężkich prac spawalniczych kadłuba?

16
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas