Biznes i gospodarka

Blisko połowa Norwegów wyda mniej na święta. Sklepy stracą ponad 4 miliardy koron

Emil Bogumił

16 listopada 2022 16:55

Udostępnij
na Facebooku
Blisko połowa Norwegów wyda mniej na święta. Sklepy stracą ponad 4 miliardy koron

Na zdjęciu: centrum handlowe w Gjøvik. Fot. Øyvind Holmstad, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Ponad 40 proc. Norwegów ograniczy świąteczne wydatki. Według Konfederacji Norweskich Przedsiębiorstw (Virke), tempo zakupów spadło już na początku jesieni. Kolejne ograniczenia spodziewane są w listopadzie i grudniu.
W ankiecie przeprowadzonej przez Opinion na potrzeby organizacji, 42 proc. Norwegów wskazało, że ograniczy wydatki w okresie Bożego Narodzenia. Łączny spadek, w porównaniu z wynikiem z 2021 roku, może wynieść 3,5 proc. w skali kraju. – Wysoka inflacja i niestabilne czasy pokazują, że zakupy bożonarodzeniowe będą mniejsze. [...] To zauważalne. Wiele firm czeka znacznie trudniejszy koniec roku niż w poprzednim takim okresie. Niższe obroty, większe wydatki i wyższe koszty energii elektrycznej. Jednak ogólnie, nadal możemy mówić o wysokich dochodach z zakupów, lepszych niż w 2019 roku – skomentował przedstawiciel Virke, Jarle Hammerstad.

Miliardowe straty norweskich sklepów, ale tylko stacjonarnych

Konfederacja Norweskich Przedsiębiorców szacuje, że mieszkańcy kraju fiordów wydadzą w ciągu dwóch ostatnich miesięcy roku 123,5 mld NOK. To około 4,5 mld NOK mniej niż przed rokiem. Tylko w grudniu Norwegowie przeznaczą na zakupy 66 mld koron, przeciętnie 12 170 NOK na osobę, czyli 460 NOK mniej niż w 2021 roku. 42,7 proc. obrotu stanowić będą wydatki związane z żywnością, napojami i alkoholem.
Pomimo spadków w porównaniu z 2021 rokiem, obroty sklepów będą o 13 proc. wyższe niż przed pandemią.

Pomimo spadków w porównaniu z 2021 rokiem, obroty sklepów będą o 13 proc. wyższe niż przed pandemią.Fot. Fotolia

W 2022 roku utrzymuje się trend wypracowany w okresie trudnej sytuacji epidemicznej. Zyskują na nim sklepy prowadzące działalność online. Virke przewiduje, że listopad będzie najlepszym miesiącem na zakupy w sieci w historii, a Norwegowie wydadzą na nie 11,3 mld NOK. Wskaźnik transakcji online ma wzrosnąć o 3,9 proc. w stosunku do listopada 2021 roku, czyli ostatniego rekordu sprzedaży. Za listopad i grudzień norweskie sklepy online mogą otrzymać nawet 21,2 mld NOK.
Jak wynika ze statystyk Virke, grudzień to najważniejszy miesiąc zakupowy w Norwegii. Obrót jest wówczas o 26 proc. wyższy niż średnia z pozostałych 11 miesięcy. Sytuacja wyraźnie zmieniła się na przestrzeni ostatnich 30 lat. W 1986 roku różnice pomiędzy grudniem a pozostałym okresem roku sięgały nawet 60 procent.

Źródło: Virke, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok