Biznes i gospodarka

Baltic Pipe zbliża się do polskiego wybrzeża: gazociąg ma wystartować w terminie

Emil Bogumił

13 września 2021 15:00

Udostępnij
na Facebooku

Na zdjęciu: Duńska część inwestycji Baltic Pipe. Fot. materiały prasowe Energinet.

Budowa polskiego odcinka Baltic Pipe zbliża się do końca. Na przełomie sierpnia i września trwały prace zlokalizowane około pięciu kilometrów od wybrzeży kraju. Jak informują osoby odpowiedzialne za inwestycję, projekt powinien wystartować zgodnie z zakładanym planem.
Reklama
– Gazociąg Baltic Pipe ruszy w terminie, na początku z przepustowością odpowiadającą 2-3 mld m sześc. rocznie, pełną przepustowość uzyska do końca 2022 r. – oświadczył w ostatnich dniach sierpnia pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. – Zgodnie z deklaracjami duńskich władz i operatora, gazociąg Baltic Pipe uzyska pełną przepustowość 10 mld m sześc. rocznie z początkiem 2023 roku – dodał.

31 sierpnia Statek Castoro Sei, układający na dnie Bałtyku gazociąg, znajdował się 8 km od polskiego wybrzeża. W ciągu dwóch dni pokonał trasę około trzech kilometrów. Ostatnim etapem inwestycji, niezbędnym do zrealizowania przez Polaków, będzie wyciągnięcie rur Baltic Pipe na brzegu nieopodal Pogorzelicy. Operacja odbędzie się za pośrednictwem specjalnie wywierconego tunelu.
Mapa poglądowa przebiegu gazociągu Baltic Pipe.

Mapa poglądowa przebiegu gazociągu Baltic Pipe. Fot. Lemiel / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

System gazociągów Baltic Pipe będzie elementem systemu uniezależniania Polski i państw Europy Środkowo-Wschodniej od dostaw gazu z Rosji. Zgodnie z założeniami projektu, z Norwegii do Polski ma być transportowane 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Inwestycja jest efektem współpracy Polski, Norwegii oraz Danii.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram