Rozlicz podatek do 31 maja

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Zmiana czasu 2023: przestawiamy zegarki

Natalia Szitenhelm-Smeja

25 marca 2023 08:30

Udostępnij
na Facebooku
Zmiana czasu 2023: przestawiamy zegarki

W marcu 2019 r. Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany czasu. /zdjęcie poglądowe stock.adobe.com/standardowa

W ten weekend nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Zegarki przestawiamy w nocy, z godziny drugiej na trzecią.
W Norwegii i krajach Unii Europejskiej czas letni trwa od ostatniej niedzieli marca do ostatniej niedzieli października. W 2023 zmiana na czas letni nastąpi w nocy z 25 na 26 marca (z godziny 2:00 na godzinę 3:00).

To nie ostatnia zmiana czasu

W marcu 2019 r. Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany czasu. Pierwotnie zakładano, że UE i kraje partnerskie, np. Norwegia, przestaną przestawiać zegary od wiosny lub jesieni 2021 r. Z powodu opóźnień, takich jak pandemia koronawirusa, wszelkie działania w tym kierunku jednak wstrzymano. - UE musiała uporać się z Brexitem. Potem przyszła globalna pandemia, a teraz Rosja prowadzi brutalną wojnę z najbliższym sąsiadem UE, Ukrainą. Prawdopodobnie istnieją dobre powody, aby teraz nie traktować priorytetowo kwestii zlikwidowania zmiany czasu letniego - komentuje zaprzestanie prac w tym kierunku norweski minister przemysłu Jan Christian Vestre. Dodaje, że jeśli jednak UE postanowi, że rezygnuje ze zmiany czasu na letni i zimowy, Norwegia prawdopodobnie dostosuje się do unijnej decyzji. - Ze względów biznesowych prawdopodobnie korzystne byłoby posiadanie tej samej strefy czasowej, co nasze kraje sąsiednie. Norwegia poczeka na UE, zanim podejmiemy decyzję, jak rozwiązać ten problem u siebie, i nadal jest prawdopodobne, że pójdziemy tą samą drogą - dodaje Vestre.
Minister przemysłu mówi, że Norwegia dostosuje się do unijnej decyzji co do zmiany czasu, jeśli taka zapadnie.

Minister przemysłu mówi, że Norwegia dostosuje się do unijnej decyzji co do zmiany czasu, jeśli taka zapadnie.Źródło: Nærings- og fiskeridepartementet /materiały prasowe

MojaNorwegia, NTB
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok