Wysokie kwoty

zasiłków na dzieci

Pobieraj świadczenia

w Norwegii

Sprawdź

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Zakaz hodowli buldogów w Sądzie Najwyższym. Norwescy aktywiści liczą na zmiany

Emil Bogumił

25 marca 2023 18:45

Udostępnij
na Facebooku
Zakaz hodowli buldogów w Sądzie Najwyższym. Norwescy aktywiści liczą na zmiany

Konflikt pomiędzy aktywistami a hodowcami trwa od czterech lat. Fot. Pxhere

Norweski Sąd Najwyższy przyjrzy się hodowli psów ras cavalier king charles spaniel oraz buldogów angielskich. Sprawa po raz pierwszy trafiła na wokandę w 2019 roku. Przedstawiciele Dyrebeskyttelsen Norge, organizacji promującej dobrostan zwierząt, twierdzą, że dalszy rozrost rasy uderza w dobrostan czworonogów.
Aktywiści pozwali w 2019 roku Norweski Związek Kynologiczny, dwa kluby hodowlane i sześciu hodowców za naruszenie ustawy o dobrostanie zwierząt. Sporne okazały się zapisy dotyczące hodowli. Dyrebeskyttelsen Norge zwracają uwagę, że ludzie doprowadzili do negatywnych zmian w organizmach cavalierów i buldogów. – Nie możemy dłużej pozwalać na hodowanie psów ze zbyt małą czaszką lub problemami z oddychaniem tylko dlatego, że ktoś uważa, że ​​to „słodkie”. Zarówno cavalier, jak i buldog mają, oprócz dużego obciążenia chorobami, bardzo wysoki stopień chowu wsobnego genetycznego – zwróciła uwagę dyrektor generalny organizacji Åshild Roaldset.

Przedstawiciele twierdzą, że szansą na uzdrowienie obu ras jest krzyżowanie. Mogłoby to zmienić ich genetykę i pomóc wyeliminować nabyte choroby.
Głos w sprawie jako pierwsza zabrała Rada Etyki ds. Zwierząt. Gdy sprawa po raz pierwszy trafiła do sądu, skład orzekł, że hodowla psów cavalier king charles spanieli i buldogów angielskich jest nielegalna  ze względu na duże obciążenie chorobami obu ras. Sąd apelacyjny w Borgarting we wrześniu 2022 roku uznał jedynie brak możliwości hodowli cavalierów. W przypadku buldogów zgłosił zdanie odrębne wobec sądu pierwszej instancji.
Buldog cierpi na choroby dziedziczne wywołane przez człowieka.

Buldog cierpi na choroby dziedziczne wywołane przez człowieka.Fot. Pixabay

Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego na wniosek Dyrebeskyttelsen Norge. Zostanie rozpatrzona jeszcze w 2023 roku.

Źródła: Dyrebeskyttelsen Norge, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok