Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Wysoka kara dla pubu ze Stavanger. Nielegalnie nocowali pracowników z Polski Aktualności
Maja Zych 24 kwietnia 2019
12:57

Wysoka kara dla pubu ze Stavanger. Nielegalnie nocowali pracowników z Polski

Skomentuj
The Old Irish Pub to duża duńska sieć pubów, która stara się podbić norweski rynek. pixabay.com / 12019 / Pixabay License
Na początku marca tego roku centrum zwalczania przestępczości na rynku pracy (a-krimsenter) ze Stavanger wzięło pod lupę duński pub The Old Irish Pub, który miał wkrótce otworzyć swój pierwszy lokal w mieście. Kontrola wykazała liczne nieprawidłowości, jednak największym szokiem dla inspektorów okazali się być lokatorzy, których znaleźli na poddaszu – dziewięciu Polaków. Zaklejone czujniki dymu, nieotwierające się okna czy brak wyjść ewakuacyjnych to tylko niektóre problemy, z którymi na co dzień musieli się zmagać.
Nielegalne zakwaterowanie będzie jednak słono kosztować duńską sieć lokali. Za wykryte nieprawidłowości oraz narażenie bezpieczeństwa Polaków Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) nałożyła na pub karę 300 000 koron.
Reklama

A-krim senter – jednostka zajmująca się zwalczaniem przestępczości na rynku pracy, w której współpracuje policja, NAV (Urząd Pracy i Polityki Socjalnej), Skatteetaten (Urząd Podatkowy), Arbeidstilsynet (Inspekcja Pracy) oraz Naczelnik Urzędu Skarbowego (kemner). W Norwegii istnieje 7 takich ośrodków.

Liczne nieprawidłowości

Kontrola wykazała, że na trzecim piętrze budynku, w którym miał znajdować się pub, właściciele nielegalnie zakwaterowali aż dziewięciu pracowników z Polski. Zgodnie z oceną przedstawicieli wszystkich instytucji warunki, w których mieszkali, stanowiły poważne zagrożenie dla ich zdrowia i życia ze względu na liczne niedopatrzenia – w pomieszczeniu brakowało m.in. dróg ewakuacyjnych i pożarowych, a czujniki dymu były zaklejone taśmą. Sytuację pogarszały też znalezione przy łóżkach pełne popielniczki czy przykryty piecyk elektryczny.

Tak poważne niedopatrzenia nie ujdą właścicielom płazem – pod koniec marca Arbeidstilsynet nałożyło na nich karę w wysokości 300 000 koron.

„To był błąd”

W sprawie wypowiedział się też dyrektor zarządzający The Old Irish Pub Peder Blak, który zapewnił, że firma przyjmuję karę i zamierza zapłacić kwotę w całości.

Zakwaterowanie było błędem i wynikało z niewystarczającego zrozumienia norweskich przepisów. Dostosowaliśmy się do przepisów, ale niedostatecznie i wyciągnęliśmy z tego nauczkę. Od tego czasu, wraz z naszymi partnerami i dostawcami, gruntownie przejrzeliśmy wszystkie procedury, aby upewnić się, ze nasza działalność jest zgodna z norweskim prawem i zasadami. ~Peder Blak

The Old Irish Pub posiada już kilka lokali na terenie Norwegii – m.in. w Oslo, Skien i Drammen – jednak jest to pierwsza tak duża sprawa względem właścicieli sieci.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Finanstilsynet zaciska kredytowy pas. Od 15 maja nowe regulacje

Finanstilsynet zaciska kredytowy pas. Od 15 maja nowe regulacje

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas