Adamowi nie zgadza się kasa.

Sprawdź, jak sobie z tym poradził.

Obejrzyj wideo

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Aktualności

Wysoka kara dla pubu ze Stavanger. Nielegalnie nocowali pracowników z Polski

Maja Zych

24 kwietnia 2019 12:57

Udostępnij
na Facebooku

The Old Irish Pub to duża duńska sieć pubów, która stara się podbić norweski rynek. pixabay.com / 12019 / Pixabay License

Na początku marca tego roku centrum zwalczania przestępczości na rynku pracy (a-krimsenter) ze Stavanger wzięło pod lupę duński pub The Old Irish Pub, który miał wkrótce otworzyć swój pierwszy lokal w mieście. Kontrola wykazała liczne nieprawidłowości, jednak największym szokiem dla inspektorów okazali się być lokatorzy, których znaleźli na poddaszu – dziewięciu Polaków. Zaklejone czujniki dymu, nieotwierające się okna czy brak wyjść ewakuacyjnych to tylko niektóre problemy, z którymi na co dzień musieli się zmagać.
Nielegalne zakwaterowanie będzie jednak słono kosztować duńską sieć lokali. Za wykryte nieprawidłowości oraz narażenie bezpieczeństwa Polaków Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) nałożyła na pub karę 300 000 koron.
Reklama

A-krim senter – jednostka zajmująca się zwalczaniem przestępczości na rynku pracy, w której współpracuje policja, NAV (Urząd Pracy i Polityki Socjalnej), Skatteetaten (Urząd Podatkowy), Arbeidstilsynet (Inspekcja Pracy) oraz Naczelnik Urzędu Skarbowego (kemner). W Norwegii istnieje 7 takich ośrodków.

Liczne nieprawidłowości

Kontrola wykazała, że na trzecim piętrze budynku, w którym miał znajdować się pub, właściciele nielegalnie zakwaterowali aż dziewięciu pracowników z Polski. Zgodnie z oceną przedstawicieli wszystkich instytucji warunki, w których mieszkali, stanowiły poważne zagrożenie dla ich zdrowia i życia ze względu na liczne niedopatrzenia – w pomieszczeniu brakowało m.in. dróg ewakuacyjnych i pożarowych, a czujniki dymu były zaklejone taśmą. Sytuację pogarszały też znalezione przy łóżkach pełne popielniczki czy przykryty piecyk elektryczny.

Tak poważne niedopatrzenia nie ujdą właścicielom płazem – pod koniec marca Arbeidstilsynet nałożyło na nich karę w wysokości 300 000 koron.

„To był błąd”

W sprawie wypowiedział się też dyrektor zarządzający The Old Irish Pub Peder Blak, który zapewnił, że firma przyjmuję karę i zamierza zapłacić kwotę w całości.

Zakwaterowanie było błędem i wynikało z niewystarczającego zrozumienia norweskich przepisów. Dostosowaliśmy się do przepisów, ale niedostatecznie i wyciągnęliśmy z tego nauczkę. Od tego czasu, wraz z naszymi partnerami i dostawcami, gruntownie przejrzeliśmy wszystkie procedury, aby upewnić się, ze nasza działalność jest zgodna z norweskim prawem i zasadami. ~Peder Blak

The Old Irish Pub posiada już kilka lokali na terenie Norwegii – m.in. w Oslo, Skien i Drammen – jednak jest to pierwsza tak duża sprawa względem właścicieli sieci.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram