Rozlicz podatek za 2022

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Władze Polski, Norwegii i Danii otworzyły gazociąg Baltic Pipe. „Kończy się era dominacji rosyjskiej”

Emil Bogumił

27 września 2022 12:46

Udostępnij
na Facebooku
1
Władze Polski, Norwegii i Danii otworzyły gazociąg Baltic Pipe. „Kończy się era dominacji rosyjskiej”

Na zdjęciu: moment symbolicznego otwarcia gazociągu Baltic Pipe. Fot. Przemysław Keler, KPRP

Podczas uroczystości w Goleniowie (woj. zachodniopomorskie) władze Polski, Danii i Norwegii dokonały symbolicznego uruchomienia przesyłu przez Baltic Pipe. W wydarzeniu kończącym prace nad gazociągiem wzięli udział prezydent Andrzej Duda, szefowie rządów Polski i Danii Mateusz Morawiecki i Mette Frederiksen, minister do spraw ropy naftowej i energii Norwegii Terje Aasland oraz szefowa unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Energii Ditte Juul Jorgensen.
— Gdy pomyślę, że parę dni temu otwieraliśmy przejście przez Mierzeję Wiślaną, jak pomyślę, że teraz mamy kolejny krok wzmacniania suwerenności naszego kraju, to z wielką dumą patrzę na naszą ojczyznę — powiedział Duda i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do uruchomienia Baltic Pipe. — To wielki dzień dla Polski, Dani i Norwegii. Dla naszej części Europy to wzmacnianie spokoju i suwerenności — mówił Prezydent RP.
Podczas uroczystości w Goleniowie rządzacy odnosili się do trwającej sytuacji w Europie. Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że otwarcie gazociągu Baltic Pipe przyczyni się do końca gazowej dominacji Rosji w Europie. — Dziś kończy się era dominacji rosyjskiej w sferze gazu, która była znaczona groźbami, wymuszeniami. Rozpoczynamy nową epokę suwerenności, wolności energetycznej i zwiększonego bezpieczeństwa energetycznego — podkreślił Prezes Rady Ministrów.
Na kwestię bezpieczeństwa energetycznego Europy zwróciła również uwagę premier Danii. Dodatkowo podziękowała Polsce za objęcie funkcji lidera w niesieniu pomocy okupowanej Ukrainie. — Prezydent Putin doprowadził do kryzysu energetycznego w Europie. Obywatele Europy cierpią już, gdy zbliża się zima, co stanowi wyzwanie dla naszego przemysłu. Potrzebne są szybkie działania. Przygotowując się do trudnej zimy, ważna jest jedność europejska i współpraca. Chciałabym podziękować Polsce za przywództwo od momentu inwazji oraz podziękować za przyjęcie milionów uchodźców — mówiła Mette Frederiksen.
Baltic Pipe zostanie uruchomiony 1 października ze zmniejszoną przepustowością. Trzy miesiące później powinien osiągnąć pełną zdolność operacyjną. Gazociąg zapewni Polsce 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie. To połowa zużycia surowca nad Wisłą. Jak zapewnia rząd, inwestycja umożliwi pełne uniezależnienie od dostaw realizowanych przez rosyjski Gazprom.

Źródło: MojaNorwegia.pl, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Ryszard Lwie Serce

27-09-2022 20:35

Uhmm ta jasne .A świstak zawija sreberka. Żeby jakiś gaz przepłynął do nas trzeba go było najpierw kupić. Razem z miejscem w rurze....

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok