Aktualności

W poniedziałek w Norwegii zaczynają się ferie zimowe. Oto terminarz na 2020 rok

Maja Zych

15 lutego 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1

Przerwa zimowa ominie tylko mieszkańców Svalbardu. pixabay.com / Pixabay License / erge

Już od najbliższego poniedziałku 17 lutego wielu uczniów norweskich szkół rozpocznie wyczekiwane ferie zimowe (vinterferie), które dla większości potrwają cały tydzień. Tak jak w Polsce, w Norwegii przerwa zimowa odbywa się jednak rotacyjnie. Oznacza to, że wolne przypada w różnych terminach w zależności od regionu – w artykule przedstawiamy dlatego konkretne daty dla poszczególnych okręgów.
Ferie zimowe to dla wielu rodzin czas wyjazdów w góry, dlatego podróżując w tym czasie po Norwegii, można spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach – w szczególności na trasach prowadzących do popularnych kurortów narciarskich.
Reklama

Problematyczna reforma regionalna

Tegoroczny harmonogram ferii może być nieco mniej oczywisty niż w poprzednich latach. Daty przerwy dla poszczególnych okręgów zostały bowiem ustalone jeszcze przed 1 stycznia 2020 roku, czyli wejściem w życie reformy regionalnej, która zmieniła podział administracyjny Norwegii. W związku z tym w niektórych częściach nowych okręgów ferie przypadają tym razem w różnych terminach – chodzi tutaj o okręgi Viken, Vestland oraz Innlandet.

Tak wygląda terminarz tegorocznych ferii w zależności od regionu:

17-21 lutego, tydzień 8

Oslo
Agder
Finnmark w Troms og Finnmark – wolne od środy 19 do piątku 21 lutego, wraz z poniedziałkiem 24 lutego, który jest dniem organizacyjnym (planleggingsdag)
Hedmark w Innlandet
Sogn og Fjordane i gminy Odda oraz Voss w Vestland
Møre og Romsdal
Trøndelag
Vestfold og Telemark
Akershus i Østfold w Viken 

24-28 lutego, tydzień 9

Buskerud w Viken
Hordaland w Vestland (oprócz gmin Voss i Odda)
Oppland w Innlandet
Rogaland

2-6 marca, tydzień 10

Nordland
Troms w Troms og Finnmark

Nie wszyscy mają wolne

Na zimową przerwę nie mają co liczyć uczniowie z Longyearbyen na Svalbardzie – tam wolnego można spodziewać się jedynie w związku z dniem organizacyjnym, który przypada w piątek 21 lutego. Krótsze ferie, jak co roku, mają też mieszkańcy Finnmarku – tam w zależności od gminy wolne może trwać tylko dwa lub trzy dni.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Kamil Kurowski

15-02-2020 13:56

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram