Aktualności

Uwaga, nadchodzi pierwszy jesienny sztorm. Będzie wiało: ostrzeżenia dla kilku regionów Norwegii

Monika Pianowska

22 września 2021 07:00

Udostępnij
na Facebooku

Meteorolodzy radzą mieszkańcom północnych obszarów kraju fiordów nie wybierać się na wybrzeże, a w szczególności na łódkę, stock.adobe.com/licencja standardowa

Według najnowszych prognoz Norweskiego Instytutu Meteorologicznego wybrzeże kraju fiordów ma nawiedzić pierwszy jesienny sztorm.  Synoptycy wydali już żółte ostrzeżenia dla kilku regionów Norwegii. W pierwszej kolejności mocniej ma powiać na północy – już od 22 września rano, donoszą komunikaty meteorologiczne.
Przez całą środę silny wiatr będzie odczuwalny w zachodniej części okręgu Finnmark i północnej okręgu Troms. Meteorolodzy spodziewają się tam podmuchów od 27 do 32 m/s. W porywach wiatr może lokalnie osiągać podobną prędkość również w Salten, Ofoten i na Lofotach, należących do okręgu Nordland.
Chociaż najgroźniej ma być właśnie na północy, synoptycy podkreślają, że wiać będzie wzdłuż całego wybrzeża.

Chociaż najgroźniej ma być właśnie na północy, synoptycy podkreślają, że wiać będzie wzdłuż całego wybrzeża. Źródło: wikimedia.org/ fot. Arve Solli/ CC BY-SA 3.0

– Wysokość fali będzie wynosić 7-8 metrów od Trøndelag do Lofotów, gdzie będzie najsilniejszy wiatr. (...) Wiatr będzie najsilniejszy na północ od Stad i na północ do Lofotów i Ofoten – pisze Meteorologisk Institutt.
Meteorolodzy radzą mieszkańcom północnych obszarów kraju fiordów nie wybierać się na wybrzeże, a w szczególności na łódkę, przynajmniej 22 września. Proszą także o sprawdzenie miejsc do cumowania łodzi i pomostów przed nadejściem sztormu. W głąb lądu podmuchy będą mniej odczuwalne.
Chociaż najgroźniej ma być właśnie na północy, synoptycy podkreślają, że wiać będzie wzdłuż całego wybrzeża: od Vestland do Nordland. W czwartek natomiast silniejszy wiatr może da się we znaki u wybrzeży Sørlandet i części Rogaland.
Żółte ostrzeżenie związane z wiatrem Norweski instytut Meteorologiczny wydał do tej pory dla obszarów: Vest-Finnmark, Nord-Troms, Sør-Troms, Øst-Finnmark, Salten, Ofoten, Lofoten, Rogaland, Sunnhordland i Agder.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram