Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,15%, 100 000kr. over 5 år, kost 37 120kr., Totalt 137 120kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Urlopy rodzicielskie dyskryminują ojców? Norwegia stanie przed Trybunałem EFTA Aktualności
Maja Zych 08 maja 2018
14:02

Urlopy rodzicielskie dyskryminują ojców? Norwegia stanie przed Trybunałem EFTA

5
Skomentuj
Wielu norweskich ojców nie jest zadowolonych z obecnych przepisów dotyczących podziału urlopu rodzicielskiego. pxhere.com / CC0 Public Domain
Rząd norweski stanie przed Trybunałem EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu), po tym jak Urząd Nadzoru EFTA zarzucił Norwegii, że zasady przyznawania płatnego urlopu rodzicielskiego (foreldrepermisjon) dyskryminują ojców i są niezgodne z umową EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego).  Nie przyjął on także wyjaśnienia norweskiego rządu, który twierdzi, że kwestia urlopów rodzicielskich nie podlega dyrektywie europejskiej o równości płci, dlatego mają prawo ustanawiać przepisy zgodnie z własnymi przekonaniami.
Najwięcej kontrowersji budzi fakt, że ojcowie, w przeciwieństwie do matek, nie mają prawa do skorzystania z puli wspólnego urlopu (fellesperiode), jeśli mama nie pracuje lub nie studiuje.
Reklama

Ostateczny krok

Od 2015 roku został wniesiony szereg skarg przeciwko Norwegii – sprawa przed Trybunałem EFTA jest trzecim i ostatnim krokiem postępowania przeciwko kraju fiordów.

– Podstawą porozumienia EOG jest równość. Kiedy norweskie władze systematycznie i nielegalnie traktują niejednakowo mężczyzn i kobiety, zadaniem Urzędu Nadzoru EFTA jest pociągnięcie ich do odpowiedzialności – powiedziała przewodnicząca Bente Angell-Hansen.

Jeśli Trybunał nie uzna słuszności rządu, Norwegia będzie musiała zastosować się do wyroku. Kwestia rozdzielenia puli urlopu rodzicielskiego wciąż zależeć będzie jednak od decyzji poszczególnych rodzin.

Nierówne traktowanie ze względu płeć

Podstawowym zarzutem ze strony Urzędu Nadzoru EFTA jest niezgodność z dyrektywą EOG w sprawie równouprawnienia – w kwestii podejmowania i wyliczania zasiłku rodzicielskiego (foreldrepenger) przepisy są różne w zależności od płci.

Zgodnie z norweskim prawem oboje rodziców mają prawo do 10 tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego w przypadku porodu lub adopcji. Dodatkowo obowiązuje jeszcze okres wspólny, który rodzice mogą rozdzielić między siebie – w przypadku ojca świadczenie przysługuje jednak jedynie, jeśli matka nie może zająć się dzieckiem ze względu na pracę, podejmowanie nauki lub stan zdrowia.

Problemem według Urzędu Nadzoru EFTA jest również fakt, że wysokość świadczenia rodzicielskiego dla ojca jest uzależniona od tego, w jakim wymiarze zatrudniona jest matka.

Ojciec dziecka może przejść na zasiłek rodzicielski, jeżeli matka dziecka:

– wraca do pracy na co najmniej trzy czwarte etatu,
– podejmuje naukę w pełnym wymiarze godzin,
– jej stan zdrowia nie pozwala na opiekę nad dzieckiem

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Josef Satan
Josef Satan 09-05-2018 14:17

freewoman napisał:
Wedlug norweskiej instytucji barnevernet ojciec to pedofil.... moze tym wszyscy sie kierują.... ojciec nie mogl dziecka przytulic i dac w policzek buziaka bo..? on jest pedofilem.. chore to wszystko jest.

Ja tak sobie dumam, grochowa ksiezniczko, ze czasami lepiej jest pomilczec i udawac madra anizeli otworzyc usta (w twoim przypadku uruchomic palce) i okazac sie madra inaczej.
No, ale to tylko moje wiesniackie zdanie.

-3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 08-05-2018 19:53

Malaguti napisał:
W tym EFTA to chyba mezczyzni rodza i karmia piersia. Nie rowne traktowanie ojca? Przeciez on nie urodzil dziecka! Ja tez jestem nierowno traktowany - nie mam wyksztalcenia a chce byc inzynierem. Dlaczego mam byc gozej traktowany jak ten inzynier po szkole?

...ryby tez sa podobno inteligentniejsze od ludzi
...jak spiewal kiedys Iggy Pop/ the intelligent fish
...no i nic!
...taki leszcz albo płotka naprzyklad
...wiadomo z czym sie kojarzy

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Malaguti B
Malaguti B 08-05-2018 19:09

W tym EFTA to chyba mezczyzni rodza i karmia piersia. Nie rowne traktowanie ojca? Przeciez on nie urodzil dziecka! Ja tez jestem nierowno traktowany - nie mam wyksztalcenia a chce byc inzynierem. Dlaczego mam byc gozej traktowany jak ten inzynier po szkole?

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas