Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
To nie koniec złej pogody: silny wiatr i ekstremalnie niskie ciśnienie w natarciu Aktualności
Maja Zych 17 lutego 2020
11:04

To nie koniec złej pogody: silny wiatr i ekstremalnie niskie ciśnienie w natarciu

1
Skomentuj
W ubiegłym tygodniu ekstremalnie niskie ciśnienie sparaliżowało ruch lotniczy na północy Norwegii. Adobe Stock / licencja standardowa / Zacarias da Mata
Początek tygodnia w Norwegii po raz kolejny nie przyniesie dobrej pogody – już w poniedziałek 17 lutego nad fiordy nadciągnie fala wyjątkowo niskiego ciśnienia, nazwana przez meteorologów Dennis, która przyniesie ze sobą również silny wiatr i gwałtowne opady. Najmocniej powieje w Vestland, gdzie porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 130 kilometrów na godzinę.
W weekend Dennis spowodował już duże zniszczenia w północnej Europie, prowadząc do podtopień zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i Danii.
Reklama

Dennis w natarciu

Nadejście wyjątkowo niskiego ciśnienia na północ Europy było zapowiadane jeszcze przed weekendem, jednak dopiero w poniedziałek zjawisko ma dotrzeć do północnej Norwegii, uderzając w cztery okręgi – najbardziej dotkliwie będzie ono odczuwalne w rejonie Finnmark. Meteorolodzy przewidują, że odnotowane wartości będą oscylować wokół 950-960 hPa.

Ogromnie niskie ciśnienie zdominuje dziś pogodę w Europie. Rzadko widzimy tak niskie ciśnienie na naszych szerokościach geograficznych! Niskie ciśnienie niesie za sobą dużo wiatru, deszczu, śniegu i zamieci dla dużych części Norwegii.

Mocno powieje

Silny wiatr, który w porywach może osiągnąć prędkość przekraczającą 100 kilometrów na godzinę, będzie w poniedziałek występować w niemal całej środkowej i południowej Norwegii – przewiduje się, że pogoda zacznie się uspokajać dopiero wieczorem.

Dziś w południowej Norwegii spodziewane są silne podmuchy wiatru, i wysłaliśmy ostrzeżenie o zagrożeniu. W Østafjells podmuchy wiatru osiągną prędkość około 19 metrów na sekundę, podczas gdy w Vestland lokalnie mogą wystąpić podmuchy wiatru o prędkości 27–35 metrów na sekundę. Wiatr osłabnie wieczorem.

Problem dla linii lotniczych

Fala wyjątkowo niskiego ciśnienia będzie miała wpływ nie tylko na pogodę, ale może też przyczynić się do problemów na północnych lotniskach. W ubiegłym tygodniu z powodu wystąpienia takiego zjawiska norweska linia Widerøe musiała uziemić większość samolotów i odwołać ponad sto lotów – tak niskie ciśnienie może bowiem powodować problemy dla urządzeń w kokpicie. Tym razem przewoźnik zapewnia jednak, że sytuacja nie powinna się powtórzyć ze względu na wprowadzone wytyczne – przedstawiciele Widerøe zapewniają, że wypracowane zostały nowe ograniczenia i sposoby komunikacji, które pozwolą na realizację lotów mimo trudnych warunków pogodowych.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
EWA J
EWA J 17-02-2020 21:04

Rogaland jakos zapomnial o alercie pogodowym...dla niektorych wlascicieli lodzi przeprosiny to za malo..

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas