Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Tak będzie wyglądać nowa biblioteka w Oslo. Znamy już datę otwarcia [GALERIA] Aktualności
Maja Zych 15 listopada 2019
12:52

Tak będzie wyglądać nowa biblioteka w Oslo. Znamy już datę otwarcia [GALERIA]

Skomentuj
Na otwarcie nowej biblioteki mieszkańcy Oslo czekali już od wielu lat. flickr.com / Deichman bibliotek / Atelier Oslo og Lund Hagem arkitekter / https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/
W czwartek 14 listopada ogłoszono oficjalną datę otwarcia długo wyczekiwanej nowej biblioteki publicznej w Oslo, która powstaje w dzielnicy Bjørvika – tuż przy słynnym gmachu opery. Nietuzinkowe wnętrze odwiedzający będą mogli zobaczyć po raz pierwszy 28 marca 2020 roku – już teraz dostępne są jednak zdjęcia i wizualizacje, które przedstawiają realizację ogromnego projektu.
Budynek zastąpi główną bibliotekę publiczną w Hammersborg, która istnieje już od 1933 roku – w przyszłym roku zbiory opiewające na wiele tysięcy książek zostaną przeniesione do nowoczesnego, pięciopiętrowego gmachu w Bjørvika.

Wiele lat oczekiwania

Na otwarcie nowego gmachu głównego Deichman bibliotek mieszkańcy Norwegii czekają już od wielu lat. Po długim sporze dotyczącym lokalizacji, przed sześcioma laty udało się uchwalić szczegóły projektu, a budowa rozpoczęła się w styczniu 2014 roku. Nie obyło się jednak bez problemów, takich jak rosnące koszty realizacji, które przyczyniły się do licznych opóźnień – łącznie koszty projektu zamknęły się w kwocie aż 2 470 000 000 koron.
Deichman Bjørvika Lund Hagem/Atelier Oslo

Nie tylko biblioteka

Przestrzeń budynku nie będzie w pełni przeznaczona na część biblioteczną – aż 40 proc. z 19 600 metrów kwadratowych gmachu zostanie wynajęte prywatnym firmom, co ma być dodatkowym źródłem zysku dla gminy.
Tak ma wyglądać wnętrze nowej biblioteki.
Tak ma wyglądać wnętrze nowej biblioteki. flickr.com / Deichman bibliotek /Atelier Oslo og Lund Hagem arkitekter / https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/
W nowej pięciopiętrowej bibliotece znajdzie się też dużo wolnej przestrzeni i prawie pięć razy więcej miejsc siedzących niż w gmachu w Hammersborg. Wszystko dzięki ustawieniu regałów, które zostaną przesunięte pod ściany.
Elementem przyciągającym uwagę będzie z pewnością klatka schodowa.
Elementem przyciągającym uwagę będzie z pewnością klatka schodowa. Deichman Bjørvika Lund Hagem/Atelier Oslo
Uwagi warty jest także widok, który rozpościera się z okien nowej biblioteki – odwiedzający będą mieli okazję podziwiać gmach opery i fiord z nieco innej perspektywy.
Widok z okien nowego gmachu biblioteki.
Widok z okien nowego gmachu biblioteki. Deichman Bjørvika Lund Hagem/Atelier Oslo
Architekci pod uwagę wzięli też kwestię ochrony środowiska – budynek ma powodować nawet o 50 proc. niższą emisję gazów cieplarnianych niż podobne tego typu budowle.
Tak prezentuje się biblioteka od strony opery.
Tak prezentuje się biblioteka od strony opery. flickr.com / Deichman bibliotek /Atelier Oslo og Lund Hagem arkitekter / https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/
Za wygląd budynku odpowiedzialne są biura architektoniczne Lund Hagem Arkitekter oraz Atelier Oslo, których zwycięski projekt wyłoniono już w 2009 roku.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Finanstilsynet zaciska kredytowy pas. Od 15 maja nowe regulacje

Finanstilsynet zaciska kredytowy pas. Od 15 maja nowe regulacje

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas