Odzyskaj pieniądze w 2 tygodnie
Rozlicz podatek
Aktualności

Szczepionka na covid-19 nie zabiła pacjentów domu opieki: oświadczenie norweskiego rządu

Monika Pianowska

22 stycznia 2021 15:57

Udostępnij
na Facebooku
7

Seniorzy przebywający w domach spokojnej starości i domach opieki są traktowani priorytetowo w przypadku szczepionki covid-19 w Norwegii. adobe stock/ licencja standardowa

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) stwierdza, że zgony zaszczepionych pacjentów domów opieki społecznej w Norwegii nie oznaczają związku przyczynowego między szczepieniem na covid-19 a śmiercią, głosi rządowy komunikat z 21 stycznia. 
Norweska Agencja Leków informowała w styczniu, że odnotowano 23 przypadki śmierci wśród zaszczepionych osób starszych w domach opieki. Zgony nastąpiły w ciągu tygodnia po przyjęciu dawki.

Byli starzy i schorowani

Seniorzy przebywający w domach spokojnej starości i domach opieki są traktowani priorytetowo w przypadku szczepionki covid-19 w Norwegii. Większość zaszczepionych to osoby starsze, często z ciężkimi chorobami zasadniczymi.

Średnio co tydzień w norweskich domach opieki umiera ponad 300 osób starszych.

FHI i Agencja Leków wciąż prowadzą badania w kierunku wpływu szczepionki na stan pacjenta i analizują przypadki śmierci wśród zaszczepionych seniorów. Instytucje nie mogą wykluczyć, że powszechne działania niepożądane występujące po szczepionce na koronawirusa mogły doprowadzić do cięższego przebiegu u niektórych pacjentów. Norweskie władze ds. zdrowia ściśle monitorują również skutki uboczne szczepionek na covid-19 w innych krajach.
– Zgłaszane zgony dotyczą starszych, bardzo słabych pacjentów i rezydentów domów opieki w końcowej fazie życia. Wielu z nich cierpi na poważne schorzenia. Nie daje to powodów do obaw o bezpieczeństwo szczepionki – powiedział cytowany w komunikacie rządowym minister zdrowia Bent Høie.

Skutki uboczne można zgłosić

W Norwegii pracownicy służby zdrowia i opinia publiczna mogą zgłaszać podejrzewane skutki uboczne drogą elektroniczną. Społeczeństwo może również przesyłać powiadomienia za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej poświęconej zdrowiu helsenorge.no.
Zgłoszenia podejrzewanych skutków ubocznych po szczepieniu na koronawirusa przetwarza Instytut Zdrowia Publicznego we współpracy z Regionalnymi Centrami Informacji Medycznej i Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii. Minister Høie podkreślił, że próg zgłaszania skutków ubocznych w Norwegii jest niski.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Wojciech Peterson

22-03-2021 16:10

Nowoczesna humanitarna metoda eutanazji?

Joanna Kuchnicka

25-01-2021 23:44

Nivele, Sebki vel 5555555555555555, Rybczynski, xfluids, 50 letni tapsk itp...
Zeby Wam chlopaki i dziewczeta za czas jakis CHUJNIA sie nie przytrafila. Nie wiem co w myslach macie. Radze zamknac laptopy, odlozyc telefony ( czy inne ustrojstwa) postac, posiedziec, polezec, pomyslec.
Chyba ze to co tu i tam \"odstawiacie\" to zemsta za to co juz wam sie wydarzylo. Jak tak to zrozumiem pod warunkiem ze robicie to, zeby uchronic najblizszych. Jedziecie po calosci zeby sie wyzyc.
Jak nie to BLAGAM zamknijcie papy, nie piszcie.W tej calej chujni CHYBA najbardziej potrzeba po ludzku wsparcia, porozumienia.

T C

24-01-2021 21:23

Koronawirus jest jak wielka miotła ma wymieść wszystkich chorych i słabych z tego świata.

xfluids@gmail.com

23-01-2021 12:27

no ale czy czasem podawanie szczepionki nie ma przeciwskazań, np. nie powinno się dawać dla ludzi z osłabioną odpornością itd ? skoro ktoś podniosł ze były takie zgodny wiec, hmm, wyglada na to ze jednak szczepionka zabija sarych i schorowanych

Jacek Rybczynski

22-01-2021 22:25

Sami się zabili....

55555555 55555555

22-01-2021 17:26

A Świstak siedzi i zawija w te sreberka...

nivel

22-01-2021 17:13

Dostali zjebke ze mowia prawde i dlatego taka poprawka .

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram