Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Strajkuje już ponad 8000 norweskich nauczycieli. Coraz więcej uczniów traci planowane zajęcia szkolne

Emil Bogumił

19 września 2022 09:56

Udostępnij
na Facebooku
Strajkuje już ponad 8000 norweskich nauczycieli. Coraz więcej uczniów traci planowane zajęcia szkolne

Konflikt pomiędzy nauczycielami i KS narasta od czerwca 2022 roku. Fot. Pixabay, zdjęcie poglądowe

Stowarzyszenie Edukacyjne (Utdanningsforbundet) poinformowało o rozszerzeniu liczby działaczy, którzy przystąpili do strajku. Od poniedziałku 19 września z pracy zrezygnowało kolejnych 1800 członków stowarzyszenia. Liczba protestujących pracowników oświaty przekroczyła poziom ośmiu tysięcy.
Jak poinformowało Stowarzyszenie Edukacyjne, liczba strajkujących szacowana jest na 8100-8200 nauczycieli. 19 września czasowo zrezygnowały z pracy osoby zatrudnione w gminach Askøy, Alver, Øygarden i Hustadvika. Jak informuje organizacja, uczniowie niektórych szkół tracą 10 proc. zaplanowanych zajęć.
Od 13 września, kiedy liczba strajkujących osiągnęła poziom 6600 osób, akcja Stowarzyszenia Edukacyjnego uznawana jest za największy protest oświaty w historii kraju. W niedzielę 18 września organizacja miała spotkać się z przedstawicielami Norweskiego Stowarzyszenia Władz Lokalnych i Regionalnych (KS) na kolejnej turze mediacji. Po dwóch godzinach próbę rozmów przerwano. Strona nauczycieli poinformowała, że pracodawcy nie chcieli się z nimi spotkać.

Norwescy pracownicy oświaty strajkują z powodu braku zgody na zmiany układów zbiorowych i podwyżki pensji, które miałyby wejść w życie w 2023 roku. – KS nie chce wydać na nas ani korony więcej – informują. Nauczyciele domagają się m.in. dodatku wynoszącego 10 tys. koron.

Źródło: Utdanningsforbundet
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram