Rozliczenia podatkowe w Norwegii
bez wychodzenia z domu!
Wnioskuj online
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Silny sztorm na zachodnim wybrzeżu: zamknięte drogi i wstrzymane połączenia promowe Aktualności
Maja Zych 22 października 2019
10:41

Silny sztorm na zachodnim wybrzeżu: zamknięte drogi i wstrzymane połączenia promowe

Skomentuj
Meteorolodzy spodziewają się, że silny wiatr może wyrządzić poważne szkody. Adobe Stock / licencja standardowa / by-studio
We wtorek 22 października nad zachodnie wybrzeże Norwegii nadciągnął silny wiatr, który w porywach może osiągnąć nawet 40 m/s. Już od rana warunki pogodowe powodują duże utrudnienia w komunikacji – nie kursują promy, a ze względów bezpieczeństwa zamknięto także część dróg.
Jeszcze wczoraj norweski Instytut Meteorologiczny wprowadził żółty stopień zagrożenia pogodowego dla całego Vestlandet – ze względu na zwiększającą się prędkość wiatru wieczorem ostrzeżenie zostało jednak podniesione dla części rejonu do koloru pomarańczowego.
Reklama

Silne porywy wiatru

Instytut poinformował w poniedziałek wieczorem o wprowadzeniu wyższego poziomu zagrożenia pogodowego dla części Vestlandet ze względu na wyjątkowo silny wiatr – w Helgeland w porywach może on osiągnąć nawet 150 km/h. Pomarańczowy stopień zagrożenia oznacza „niebezpieczną sytuację, która występuje rzadko” i może spowodować poważne zniszczenia.

Podwyższyliśmy ostrzeżenie dla #Helgeland do pomarańczowego poziomu. Od wtorku rano oczekuje się na południowym zachodzie pełnego sztormu z bardzo silnymi porywami od 35 do 40 metrów na sekundę. Po południu wiatr skieruje się na zachód i będzie stopniowo maleć.

Na silny wiatr powinni uważać nie tylko mieszkańcy Helgeland, ale też całego zachodniego wybrzeża, gdzie wiatr w porywach może przekroczyć 100 km/h. Ze względu na duże zagrożenie należy unikać odsłoniętych miejsc na zewnątrz oraz zabezpieczyć wszystkie luźne przedmioty, które znajdują się na posesji.

Nie kursują promy

Silny wiatr powoduje też wysokie fale na morzu, które stwarzają bardzo trudne warunki zarówno dla mniejszych łodzi, jak i większych statków – najwyższe fale przewidywane są po południu w rejonie Helgeland i mogą przekroczyć nawet 11-12 metrów. W pozostałych rejonach na zachodnim wybrzeżu mogą osiągnąć od 4 do maksymalnie 10 metrów.  

O sytuacji Instytut Meteorologiczny poinformował na swoim Twitterze:

Przy silnym wietrze będą też wysokie fale. Wysokość fal wzrośnie od czterech metrów późnym wieczorem do 8-10 metrów poza wybrzeżem #Trønderlag we wtorek rano. Najwyższe fale osiągną 11 do 12 metrów na południu w #Helgeland we wtorek po południu.

Warunki pogodowe na zachodnim wybrzeżu Norwegii są na tyle trudne, że ze względów bezpieczeństwa zawieszone zostało kursowanie wielu promów w Møre og Romsdal, Sogn og Fjordane, Trøndelag oraz Nordland.

Dodatkowo na utrudnienia należy się też przygotować na niektórych drogach – zamknięta jest m.in. Droga Trolli (Trollstigen) w gminie Rauma czy droga krajowa nr 51 w Oppland. Wszyscy kierowcy, którzy wybiorą się w tym czasie w trasę, powinni zachować szczególną ostrożność.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas