Aktualności

Silne ulewy w natarciu: żółty poziom zagrożenia dla Østlandet i Agder

Monika Pianowska

04 sierpnia 2019 13:00

Udostępnij
na Facebooku

instytut Meteorologiczny zaznacza jednocześnie, że trudno przewidzieć godzinę, w której nastąpi urwanie chmury. fotolia.com/ royalty free

Po ulewnych deszczach i burzach z piorunami, które nawiedziły południowo-wschodnią część Norwegii w nocy z 3 na 4 sierpnia, Norweski Instytut Meteorologiczny alarmuje, że wkrótce nadejdą kolejne. Østlandet i Agder mogą się ich spodziewać dziś po południu i wieczorem. Dla tych regionów instytut wydał ostrzeżenie o żółtym poziomie zagrożenia.
Synoptykom nie udało się przewidzieć, że w krótkim czasie z soboty na niedzielę spadnie aż 20-30 milimetrów deszczu. Wskutek nagłych silnych opadów zostało zalanych wiele części Østlandet, z ulicami Oslo na czele, a straż pożarna musiała interweniować niemal sto razy. Obecnie Instytut Meteorologiczny szacuje, że na kolejne urwanie chmury najbardziej narażone są okręgi Buskerud i Telemark.
Reklama
Poniższa mapa przedstawia obszary objęte żółtym alarmem wystąpienia silnych opadów i burz.

Na północy – odwrotnie

Jednocześnie w pozostałych obszarach kraju mówi się o zagrożeniu pożarowym. Dla Trøndelag, partii Møre og Romsdal i regionu Nord-Norge ogłoszono żółty poziom ryzyka wystąpienia pożarów lasów, natomiast dla Helgeland – pomarańczowy. Należy zachować ostrożność z otwartym ogniem.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram