Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Katastrofalne skutki lawin w Sogn og Fjordane. Trwają poszukiwania ciała mężczyzny Aktualności
Maja Zych 01 sierpnia 2019
12:13

Katastrofalne skutki lawin w Sogn og Fjordane. Trwają poszukiwania ciała mężczyzny

Skomentuj
W czwartek rano udało się udrożnić większość ulic, jednak sprzątanie po katastrofalnych w skutkach lawinach mogą zająć jeszcze dużo czasu. www.publicdomainpictures.net / CC0
Wciąż trwają prace naprawcze i oczyszczanie terenu po serii lawin błotnych, które zeszły w wyniku silnych opadów 30 lipca wieczorem w Sogn og Fjordane. Osuwiska spowodowały poważne zniszczenia na wielu drogach – między innymi w wielu miejscach nieprzejezdna była główna trasa E39 oraz droga krajowa 451 w okolicy Marteslåttene. Ponadto aż 150 mieszkańców zostało ewakuowanych, a nawet 1500 straciło dostęp do prądu. Od wczoraj trwają też poszukiwania ciała 50-kilkuletniego mężczyzny, który najprawdopodobniej został porwany przez masy błota, kiedy przejeżdżał samochodem w miejscu osuwiska.
W związku z tragicznymi zdarzeniami coraz częściej pojawiają się głosy, że serii lawin w Sogn og Fjordane można było uniknąć – zaledwie w maju tego roku rząd obciął bowiem o 180 000 000 koron dofinansowanie na zabezpieczenie narażonych terenów przed osuwiskami.
Reklama

Ciężka akcja ratunkowa

Policja przyznaje, że była to z ich strony ekstremalnie trudna akcja ratunkowa, a dostęp do dotkniętych miejsc był bardzo utrudniony – masy błota zablokowały ważne drogi dojazdowe, w wielu miejscach brakowało prądu, a nawet zasięgu telefonicznego. W czwartek rano udało się udrożnić większość ulic, jednak sprzątanie po katastrofalnych w skutkach lawinach mogą zająć jeszcze dużo czasu. 

Wciąż trwają też poszukiwania 50-kilkulatka, który najprawdopodobniej zginął w wyniku zejścia osuwiska. Policja założyła, że jego samochód został zmieciony i przykryty masami błota – podkreślają też, że jeśli uda im się znaleźć pojazd, będzie to dobry punkt wyjścia do dalszych poszukiwań. Dzisiaj w akcji użyty zostanie specjalny podwodny robot, który przeczesze dno rzeki – widoczność może być jednak znacznie ograniczona, ponieważ w wodzie znajduje się mnóstwo gruzu i mułu.

Filmy przedstawiają zniszczenia, jakich dokonały lawiny błotne w Jølster:

Można było tego uniknąć?

W związku ze zdarzeniami z tego tygodnia pojawiło się też wiele głosów, że tej katastrofy można było uniknąć, gdyby nie działania polityków. W maju tego roku rząd podjął decyzję, że w zrewidowanym budżecie na 2019 rok kwota przeznaczona za zabezpieczenie dróg krajowych narażonych na osuwiska zostanie zmniejszona o całe 180 milionów koron. Wiceminister transportu Tommy Skjervold tłumaczy jednak, że zmiany nie powinno się odbierać jako cięcia, a jedynie jako „techniczne przesunięcie środków” – część inwestycji została bowiem zrealizowana jeszcze w ubiegłym roku, a niektóre z nich zostały przełożone na 2020 rok.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas