kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Aktualności

Rząd rozwiąże problem pomiędzy pielęgniarkami a gminą Oslo: strajk zagraża zdrowiu i życiu pacjentów

Emil Bogumił

08 czerwca 2021 10:45

Udostępnij
na Facebooku
3

Protest wybranych grup rozpoczął się już w maju. /zdjęcie poglądowe, Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Norweski rząd podjął decyzję o powołaniu komisji, która rozwiąże problem wynikający ze strajku blisko dwóch tys. osób w Oslo. Politycy zwracają uwagę, że szczególnie niebezpieczny jest protest pielęgniarek. Może zagrażać życiu i zdrowiu pacjentów.
Reklama
Rada Ministrów zdecydowała o rozwiązaniu konfliktu w poniedziałek, siódmego czerwca. Tego samego dnia pojawiła się informacja, że w jednej z dzielnic Oslo – Nordre Aker – 14 z 30 pielęgniarek zajmujących się opieką domową, rozpoczęło strajk. Ze względu na skierowanie personelu do zadań związanych z pandemią, nie było możliwości zastąpienia protestujących kobiet. 

Norweska Rada Nadzoru Zdrowia (Statens Helsetilsyn) stwierdziła, że obecna sytuacja sprawia, że część pacjentów może nie otrzymać odpowiedniej opieki zdrowotnej. Po informacji przekazanej przez instytucję, interwencję w sprawie podjęło Ministerstwo Pracy. – Norweska Rada Nadzoru Zdrowia uważa, że może dojść do sytuacji, w której pacjenci nie otrzymają dawki insuliny, zastrzyków oraz innych leków. Kiedy strony nie mogą rozwiązać tak poważnego problemu, nie mam innego wyjścia, jak podjąć interwencję – skomentował szef resortu Torbjørn Røe Isaksen.

Blisko dwa tysiące pracowników nie zgadza się z wysokością zarobków

Pracownicy w Oslo strajkują od 28 maja. Pierwszego dnia do protestu dołączyło 642 członków organizacji pracowniczej Unio. Czwartego czerwca liczba zwiększyła się o 1272 osoby. Podwyższenia zarobków oraz zmiany warunków pracy domagają się zatrudnieni w przedsiębiorstwach komunalnych – przedszkolach, szkołach, w domach opieki, punktach opieki zdrowotnej i innych spółkach publicznych. Poza zmianą wynagrodzenia podnoszone są m.in. postulaty zlikwidowania braków kadrowych.
Unio jest drugą największą organizacją pracowniczą w Norwegii. Według danych z 2021 roku liczy 380 tys. osób i 13 zrzeszonych organizacji.

Unio jest drugą największą organizacją pracowniczą w Norwegii. Według danych z 2021 roku liczy 380 tys. osób i 13 zrzeszonych organizacji. Fot. materiały prasowe Unio

Norweski rząd podejmie się rozwiązania sporu, jednak nie jest z tego powodu zadowolony. – Za rozwiązywanie problemów odpowiedzialne są strony konfliktu. Posiadają środki, które pozwalają przeprowadzić strajk odpowiedzialnie. [...] Jeśli zostajemy w sytuacji bez wyjścia, nie pozostaje nic innego jak przerwać strajk – podsumowuje sytuację minister pracy Røe Isaksen.

Komunikat prasowy rządu
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


lilyerikson

08-06-2021 14:54

I bardzo dobrze..

Tomasz Lenartowicz

08-06-2021 14:29

Do „boj fra oszlo” i innych którzy podejmują temat strajków, demokracji etc.
Istnieje pojęcie demokracji ograniczonej.
I właśnie ono realizowane jest w NO.
Strajk owszem, kawka, plakaty, banery etc.
Ale do czasu.
Bo jak się panie pogniewają to zabawa się kończy przychodzi tvungen lønnsnemd i to by było na tyle.

Rafik71

08-06-2021 12:45

Tytul brzmi co najmniej ….Przeniesie pielęgniarki do czynnej służby wojskowej i wyda rozkaz ….?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram