Rozlicz podatek za 2022

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Rząd opodatkuje branżę energetyczną i hodowców łososia. Państwo zyska ponad 30 miliardów koron

Emil Bogumił

28 września 2022 10:22

Udostępnij
na Facebooku
8
Rząd opodatkuje branżę energetyczną i hodowców łososia. Państwo zyska ponad 30 miliardów koron

Przyczyn podwyższenia podatków należy szukać w drożejącej energii oraz najlepszym w historii wskaźniku eksportu owoców morza. Fot. Pontus Höög/Norwegian Mission to the United Nations (Flickr.com, CC BY-NC 2.0)

Premier Jonas Gahr Støre i minister finansów Trygve Slagsvold Vedum ogłosili nowy pakiet podatków. Opłaty na rzecz państwa obejmą przedsiębiorstwa z branży energetycznej oraz akwakultury. Wyższe stawki mają pozwolić na wpłynięcie do budżetu dodatkowych 33 mld NOK.
– Całe społeczeństwo potrzebuje w nadchodzących latach dodatkowych wpływów, by ochronić nasz wspólny dobrobyt. Po wielu latach rosnących nierówności konieczne jest, aby ci, którzy zyskali najwięcej, wnieśli do budżetu większy wkład – skomentował 28 września Jonas Gahr Støre. – Chcemy mieć pewność, że zyski pochodzące z naszych wspólnych zasobów naturalnych będą dzielone bardziej sprawiedliwe niż obecnie – podsumował premier.

Stracą hodowcy łososia i przedsiębiorstwa energetyczne

Blisko 30 mld NOK rocznie norweski budżet zyska na opodatkowaniu branży energetycznej. W pakiecie dodatkowych opłat znalazły się:

  • zwiększenie podatku od sprzedaży energii wodnej – około 11,2 mld NOK rocznie;
  • dodatkowych podatek wynoszący 23 proc. od ceny prądu przekraczającej 70 øre/kWh – do 16 mld NOK rocznie;
  • zwiększenie opodatkowania do 40 proc. lądowej energetyki wiatrowej – około 2,5 mld NOK rocznie;
  • podwyżka pozostałych podatków obejmujących przedsiębiorstwa energetyki wiatrowej i energetyki wodnej – około 1 mld NOK rocznie.

Od 3,65 do 3,8 mld NOK rocznie budżet powinien zyskiwać na opodatkowaniu akwakultury. Najwięksi hodowcy łososia, pstrąga i pstrąga tęczowego – których produkcja przekracza 4-5 tys. ton – zapłacą od 1 stycznia 2023 roku podatek podstawowy sięgający 40 proc.
– Zwracamy uwagę na podstawy państwa opiekuńczego. Nie chcemy obarczać podatkami zwykłych ludzi – zwrócił uwagę Jonas Gahr Støre.

– Zwracamy uwagę na podstawy państwa opiekuńczego. Nie chcemy obarczać podatkami zwykłych ludzi – zwrócił uwagę Jonas Gahr Støre.Fot. flickr.com/ Arbeiderpartiet/ https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Prace nad wdrożeniem przepisów już się rozpoczęły. W zależności od rodzaju opodatkowania, regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2023 lub ze skutkiem natychmiastowym. Mają wspierać norweski rząd w m.in. walce ze skutkami kryzysu energetycznego.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


G123 G-321

03-10-2022 13:19

LewySierpowy napisał:
Rzad opodatkuje,a obywatele zaplaca wiecej za ryby,och jakie ludzkie udupic wiekszosc spoleczenstwa...czekam kiedy opodatkujecie bardziej politykow i korporacje,ktore zaraz przejma wasz krajLUDZIE sami, spowodowali drastyczny wzrost ceny ryb.
Poprzez manifestacje dla obrońców ryb i durnych \"ekologów\"
Teraz sami siedzą cicho.
Przed protestami łosoś wędzony kosztował poniżej 100-koron kilo.
A na święta nawet i poniżej 50-koron kilo. po wielkich zamieszkach pro-sro. Cena tej ryby z miesiąca na miesiąc podskoczyła do obecnej.
A ponieważ na tą rybę zapotrzebowanie również drastycznie spadło to i nadal cena idzie w górę, ponieważ w marketach są same straty i zwroty do producentów.
Jak teraz producent wrzuci podatek w cenę to setki ludzi straci pracę i dziesiątki farm będzie się zamykać. Ponieważ kto kupi zwykłego wędzonego łososia na zimno za kwotę powyżej 200-nok kilo. No kto i ile tego kupi jeżeli już.

LewySierpowy

01-10-2022 14:13

Rzad opodatkuje,a obywatele zaplaca wiecej za ryby,och jakie ludzkie udupic wiekszosc spoleczenstwa...czekam kiedy opodatkujecie bardziej politykow i korporacje,ktore zaraz przejma wasz kraj

boguslawa galkowska

30-09-2022 16:24

hei, nie ma co się denerwować. Myślę, że nie zrozumiałeś tematu. W tej sprawie nie może być mowy o jakiś kosztach pośrednich i innych kosztach. A wiem co mówię bo skończyłam szkołę jakby tu powiedzieć\" ekonomiczną\" i księgowość też. Jak \"jan Kowalski\" napisał ten nowy podatek nazwany tutaj grunnrenteskatt dotyczy wyłącznie opodatkowania ZYSKU (już po opodatkowaniu CITem) a więc nie ma nic wspólnego z rachunkiem kosztów i zysku. Po prostu firmy będą miały mniej pieniędzy na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy albo na inwestycje. Nie ma co płakać, wczoraj był na NRK 1 program o 21.20 gdzie brało udział dwoje miliarderów, z dwóch firm \"łososiowych\". Jedna miała w zeszłym roku 661 mln zysku a druga ponad 2 miliardy wypłaciła akcjonariuszom w formie dywidend. Więc nie zbiednieją. FAJNE JEST to że część tego \"podatku\" najpr. 50% trefi do gmin gdzie farmy są usytuowane.

MarekT

29-09-2022 08:09

jakbyś znał matematykę i trochę ekonomii to byś wiedział ,że każdy pośredni koszt czy podatek dodany podnosi koszt produktu czy usługi , a producent czy pośrednik zawsze przerzuci jego część na konsumenta !!!! więc zanim coś powiesz to przemyśl to i zacznij od edukacji bo masz wielkie braki.....

Jan Kowalski

29-09-2022 07:43

Lwie Serce, ty sie matematyki uczyles w szkole, czy spales na lawce? O logike to juz nie bede pytal.
Jesli ktos ma 100 zysku i zaplacic 40% podatku to mu zostanie 60. Natmiast jak ktos ma 200 zysku i zaplaci 40% to mu zostanie 120. Ktora opcje bys wybral, bo ja druga. Nawet jak zapalce wiecej podatku to i tak zarobie wiecej.

Obserwujący

28-09-2022 17:17

Państwo zyska a szary człowiek straci , zapłaci bo automatycznie cena energii podskoczy w górę ceny w wszystkich branżach automatycznie pójdą w górę .Same talenty w A.P kiedyś dbali o ludzi w Norwegii a teraz rujnują gospodarkę

Ryszard Lwie Serce

28-09-2022 15:09

Jak byś nie spał w szkole na lekcjach to byś wiedział, że podatek od mniejszej ceny będzie niższy. Więc być może firmy energetyczne obniża zawyżane ceny żeby płacić mniej podatku.Być może...

MarekT

28-09-2022 12:21

podnieść podatki od energii to będzie tańsza - cudowne rozumowanie..

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok