Karta podatkowa w Norwegii na 2023

Zamów

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Mieszkańcy Norwegii w coraz trudniejszej sytuacji. Koszty utrzymania rosną

Emil Bogumił

26 września 2022 17:05

Udostępnij
na Facebooku
2
Mieszkańcy Norwegii w coraz trudniejszej sytuacji. Koszty utrzymania rosną

Czy koszty życia w Norwegii rosną w tym samym tempie co wynagrodzenie? Fot. materiały prasowe Norges Bank

Jak wynika z najnowszego badania Państwowego Instytutu Studiów nad Zachowaniami Konsumentów (Statens Institutt for Forbruksforskning – SIFO), przeciętna rodzina w Norwegii wydaje średnio 1100 NOK więcej miesięcznie. Wyraźny wzrost obciążenia finansowego nastąpił w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2022 roku.
Badacze SIFO posłużyli się przykładem czteroosobowej rodziny, w której jedno z dzieci uczęszcza do przedszkola. – Korekta cen wskazuje, że koszty utrzymania wzrosły dla nich o 1100 NOK miesięcznie – skomentowała kierująca projektem Marthe Hårvik Austgulen. Największym ciosem dla domowego budżetu mają być koszty jedzenia, napojów i innych artykułów spożywczych oraz utrzymanie samochodu. Od początku roku miały obniżyć się koszty opieki nad dziećmi.

Rzeczywiste koszty utrzymania czteroosobowej rodziny w Norwegii mogły zmienić się jeszcze bardziej. Badania SIFO nie zawierają różnic wynikających z opłat mieszkaniowych oraz rachunków za prąd. Te od początku 2022 roku wzrosły najmocniej.

W Norwegii żyje się coraz trudniej?

W najnowszym raporcie SIFO „Jak gospodarstwa domowe radzą sobie z rosnącymi kosztami życia?” badacze zwracają uwagę, że łączne koszty życia zdecydowanie wzrosły od początku 2022 roku. – Od stycznia 35 proc. gospodarstw domowych znalazło się w gorszej lub zdecydowanie gorszej sytuacji finansowej – stwierdzają analitycy. Jako najważniejszą przyczynę pogorszenia domowych budżetów wskazali rosnące koszty zużycia energii. – Ci, którzy znaleźli się w gorszej sytuacji materialnej, musieli jeszcze bardziej ograniczyć konsumpcję, korzystanie z samochodu, wyjścia ze znajomymi i wyjazdy wakacyjne – zwraca uwagę SIFO.
Od czerwca 2021 roku zwiększa się odsetek osób z problemami finansowymi. Konieczność opłacania rachunków i rat kredytów stała się problematyczna dla 25 proc. gospodarstw domowych.

Od czerwca 2021 roku zwiększa się odsetek osób z problemami finansowymi. Konieczność opłacania rachunków i rat kredytów stała się problematyczna dla 25 proc. gospodarstw domowych.Fot. stock.adobe.com/standardowa

W najbliższym czasie koszty życia w Norwegii mogą wzrosnąć po raz kolejny. 23 września Norges Bank znów ogłosił podwójną podwyżkę stóp procentowych. Te mają wpływ m.in. na wysokość rat kredytowych. – Jeśli okaże się, że inflacja będzie utrzymywać się na wysokim poziomie dłużej niż obecnie szacujemy, może być potrzebna jeszcze wyższa stopa procentowa – ostrzega norweski bank centralny.

Źródła: SIFO, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


io500

02-10-2022 22:27

Jezeli mowia, ze myla docelowo o 5 proc kredytu hipotecznego to oby na 7 sie skonczylo. Ludzie zaczna sprzedawac domy ale kupcow trudno bedzie znalezc zeby wyjsc na zero. Wielu wyjedzie a Norki jak kiedys pojda na ryby albo owce beda hodowac bo platformy Ruskie skasuja i siano sie skonczy a zacznie bezrobocie grupy spolecznej zwiazanej z olejami....ale jest fundusz wlasnie za oleje i gaz i z tego wymusza od Panstwa pomoc na przekwalifikowanie i permitering ....itd itd....jesli czekacie na optymistyczne wiadomosci to pod inny adres.Tak widze przyszlosc a czas pokaze i obym sie mylil.

Pawlus S

29-09-2022 09:36

Jak zwykle zaklamanie w Norge. Jakie 1100kr na rodzine? Rata o 500kr na zbiorniku paliwa 400kr, zycie (jedzenie, picie,) 30%, prad 200%. Nie wiem jakie sa koszta przedszkola i dzieci w szkole ale mysle ze tez wzrosly, wiec skad takie male koszta. Uwazam, ze srednio rodzina ma wieksze koszta w miesiacu o conajmniej jeszcze raz tyle jak nie wiecej od 2500kr do 3500kr.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram