Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Rośnie plaga oszustw na BankID. Złodzieje ukradli łącznie ponad 17 000 000 koron Aktualności
Maja Zych 09 października 2019
10:18

Rośnie plaga oszustw na BankID. Złodzieje ukradli łącznie ponad 17 000 000 koron

Skomentuj
Ukradzione z kont Norwegów pieniądze były szybko wymieniane na kryptowalutę. MN
W ostatnim czasie norweska policja zaobserwowała wzmożoną liczbę zgłoszeń dotyczących oszustów, którzy wyłudzają od klientów banków poufne dane potrzebne do zalogowania na internetowe konta bankowe. Szacuje się, że łączna kwota, na jaką w krótkim czasie udało się oszukać Norwegów może przekraczać 17 000 000 koron.
Ofiarą oszustów padli mieszkańcy kraju fiordów w wieku od 20 do 90 lat.
Reklama

Ten sam sposób działania

Jak opisuje w swoim poście na Facebooku norweska policja, w każdym ze zgłoszonych ostatnio przypadków wyłudzenia danych zaobserwowano ten sam sposób działania. Oszuści podają się za przedstawicieli norweskich lub zagranicznych banków, instytucji finansowych czy firm handlowych i przekonują rozmówców, aby użyli BankID w celu weryfikacji. Następnie pokazuje im się specjalny ekran, który przypomina stronę startową banku lub firmy – w rzeczywistości jest to jednak fałszywa strona, która zbiera dane do logowania, a oszuści wykorzystują je potem do kradzieży pieniędzy z konta.

Trzeba zachować wyjątkową ostrożność

Aby nie stracić swoich pieniędzy, należy przede wszystkim zachować szczególną ostrożność w internecie i nie podawać swojego hasła ani kodów do logowania innym osobom.  Nie powinno się też używać BankID na stronach, które nie są do końca pewne – warto zwrócić uwagę, czy przy pasku adresu widnieje kłódka, która oznacza, że strona jest zaszyfrowana lub czy adres nie zawiera wielu znaków i liczb, które nic nie znaczą. Klienci, którzy podejrzewają, że ktoś mógł skorzystać z ich BankID, powinni też natychmiast zgłosić ten fakt bankowi.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas