Sprawdź ratę
pożyczki w Norwegii

Sprawdź

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Aktualności

Restrykcyjne środki kontroli koronawirusa jeszcze przez trzy tygodnie. Premier Solberg: jest światełko w tunelu

Monika Pianowska

25 listopada 2020 14:00

Udostępnij
na Facebooku

– Liczby wyglądają obiecująco, ale nie możemy wzruszyć ramionami – powiedziała Solberg. flickr.com/Statsministerens kontor/ fot. Eirin Larsen, SMK/https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

25 listopada premier Erna Solberg, minister zdrowia Bent Høie i minister pracy i spraw socjalnych Henrik Asheim poprowadzili konferencję prasową o aktualnej sytuacji epidemicznej w Norwegii. W spotkaniu wzięli również udział dyrektor ds. zdrowia Bjørn Guldvog i szefowa Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego Camilla Stoltenberg.
Premier poinformowała, że chociaż w kraju fiordów stopniowo spada liczba nowych infekcji i hospitalizacji, wskaźnik zachorowań na covid-19 wciąż jest za wysoki, by zrezygnować z restrykcyjnych środków kontroli emisji koronawirusa. – Liczby wyglądają obiecująco, ale nie możemy wzruszyć ramionami – powiedziała Solberg.

Wytrzymać przynajmniej do świąt

Właśnie dlatego obowiązujące obostrzenia zostaną utrzymane jeszcze przynajmniej przez najbliższe trzy tygodnie. Mimo że wiadomo, że w tym roku nie będzie miejsca na planowanie wielkich imprez bożonarodzeniowych czy noworocznych, restrykcje mają umożliwić większe kontakty towarzyskie w okresie świątecznym.
W przyszłym tygodniu przedstawiciele rządu wrócą z kolejnymi ogłoszeniami dotyczącymi Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Istnieje szansa, że bliżej świąt środki ostrożności zostaną złagodzone. Władze liczą na to, że oprócz ogólnokrajowych obostrzeń zadziałają lokalne środki ograniczając aktywność społeczną, o których zastosowanie rząd zwrócił się do miast i regionów o wysokim poziomie zakażeń.

Bezrobotni nie mają powodów do obaw?

Jednocześnie wiele osób stanęło w obliczu niepewnego czasu, ponieważ przed Bożym Narodzeniem zagrożone są miejsca pracy. Minister pracy i spraw społecznych Henrik Asheim poinformował podczas konferencji, że prawie 11 tys. mieszkańców Norwegii po raz drugi w tym roku znalazło się w trudnej sytuacji. Zaznaczył jednak, że punkt wyjścia jest teraz inny niż w marcu i zwrócił uwagę, że istnieje wiele programów, w ramach których można otrzymać wsparcie finansowe.

flickr.com/ statsministerenskontor/ fot. Torbjørn Kjosvold, Forsvaret/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

– NAV opracował plan awaryjny i rozpatruje sprawy w normalnym czasie. Mam nadzieję, że każdy spędzić święta Bożego Narodzenia w poczuciu bezpieczeństwa – dodał. Obecnie 124 600 osób całkowicie bezrobotnych, częściowo bezrobotnych i poszukujących pracy jest objętych pomocą w NAV.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram