Aktualności

Prawie 600 miliardów koron: tyle pieniędzy z podatków zasiliło norweski budżet

Monika Pianowska

04 listopada 2019 13:00

Udostępnij
na Facebooku

Analizowanie cudzych zarobków za pośrednictwem Skatteetaten nie odbywa się w trybie incognito. fotolia.pl/royalty free

514 miliardów koron – dokładnie tyle wyniosły podatki od dochodu i majątku zapłacone w 2018 roku przez pracowników, emerytów i osoby z własną działalnością w kraju fiordów. Informacje te udostępnił Norweski Urząd Podatkowy (Skatteetaten) w komunikacie prasowym z 4 listopada, jednocześnie zapowiadając publikację wyników rozliczeń podatkowych, czyli skattelister.
Szczegółowe dane finansowe norweskich podatników pojawią się już 5 listopada. Wówczas po zalogowaniu się do bazy Skatteetaten będzie można wyszukać po nazwisku konkretną osobę lub też organizację czy firmę i sprawdzić jej miesięczne dochody netto, wartość netto majątku i wysokość podatku.
MN

Analizowanie cudzych zarobków za pośrednictwem Skatteetaten nie odbywa się w trybie incognito. Osoba, której rozliczenia podatkowe się prześwietliło, zostanie o tym powiadomiona.

8 na 10 osób otrzymało zwrot

Już dziś wiadomo, że spośród 4,2 miliona mieszkańców Norwegii, którzy tam zarabiają bądź otrzymują emeryturę, 3,2 miliona otrzymało zwrot podatku za 2018 rok. Wyniósł on łącznie 40 miliardów koron, przy średniej około 12,8 tys. koron na głowę. Jednocześnie 800 tys. podatników musi dopłacić w sumie 25 miliardów koron, przy czym średnia podatkowych zaległości na osobę to 32 tys. koron.

W przypadku rozliczonych w ubiegłym roku 332 tys. firm, z wyłączeniem tych z branży naftowej, pula podatków osiągnęłą 85 miliardów koron.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram