Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Pracownicy szpitali rozpoczęli strajk. Możliwe utrudnienia dla pacjentów Aktualności
Maja Zych 29 maja 2019
13:46

Pracownicy szpitali rozpoczęli strajk. Możliwe utrudnienia dla pacjentów

Skomentuj
Strajkujący mają nadzieję, że sytuacja nie odbije się na zdrowiu pacjentów. J. P. Fagerback [BSD (http://opensource.org/licenses/bsd-license.php)]
We wtorek 28 maja o północy minął ostateczny termin zakończenia negocjacji między związkami zawodowymi reprezentującymi osoby zatrudnione w służbie zdrowia a pracodawcą. Powodem zerwania rozmów jest brak porozumienia w kwestii świadczeń emerytalnych, które miałyby przysługiwać osobom zatrudnionym poniżej 20 proc. etatu. Do strajku 29 maja przystąpiło niemal 500 pracowników ze szpitali w największych miastach w Norwegii.
W głównej mierze strajk ma odczuć pracodawca, jednak nieuniknione są też konsekwencje dla samych pacjentów. Utrudnienia mogą dotyczyć m.in. opóźnień w umówionych wizytach, kwestii administracyjnych, sprzątania czy przewozu pacjentów i towarów.
Reklama

Brak zgody w kwestii emerytury

Od godziny 6 rano 29 maja do strajku przystąpiło 492 pracowników ze szpitali uniwersyteckich w Oslo, Bergen, szpitala św. Olafa w Trondheim oraz szpitali Sørlandet w Kristiansand i Arendal. Zatrudnieni domagają się przede wszystkim prawa do wypracowywania świadczeń emerytalnych przy umowie poniżej 20 proc. etatu. Pracodawcy nie chcą przystać na żądania związkowców ze względu na kwestie finansowe – wyliczono bowiem, że kosztowałoby to szpitale aż 100 milionów koron rocznie. Związkowcy podkreślają, że takie zasady są niesprawiedliwe i dyskryminują część pracowników, wśród których większość stanowią młode kobiety, dlatego zdecydowali się na przerwanie negocjacji oraz rozpoczęcie strajku.

Programem emerytalnym zgodnie z norweskim prawem powinni być objęci pracownicy powyżej 20 roku życia, pracujący w firmie na min. 20 proc. etatu.

Możliwe utrudnienia

Wszyscy pacjenci szpitali biorących udział w strajku muszą liczyć się z ewentualnymi opóźnieniami. Jak na razie placówki informują jednak, że kwestie obsługi medycznej przebiegają bez problemów. Główne utrudnienia mogą natomiast dotyczyć spraw administracyjnych, transportowych, a także sprzątania.

Część szpitala rozpoczęła strajk. Strajkuje personel administracyjny i wszyscy pacjenci proszeni są o stawienie się zgodnie z ustaleniami

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Refinansowanie - optymalizacja rat kredytów w Norwegii

Refinansowanie - optymalizacja rat kredytów w Norwegii

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas