Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Pomarańczowy alarm dla większości kraju: nadchodzą silny wiatr, ulewy i pierwszy jesienny sztorm Aktualności
Monika Pianowska 14 września 2019
14:00

Pomarańczowy alarm dla większości kraju: nadchodzą silny wiatr, ulewy i pierwszy jesienny sztorm

Skomentuj
Zachodnie wybrzeże, szczególnie okolice Bergen, są narażone na sztorm. unsplash.com/ creative commons
Od rana 15 września w okręgach Telemark, Aust-Agder i we wschodnich partiach Vest-Agder spodziewane są porywy wiatru wynoszące średnio 20 m/s, w związku z czym Instytut Meteorologiczny ogłosił pomarańczowy, czyli drugi najwyższy stopień zagrożenia.
Zaleca się zabezpieczyć mienie pozostające na podwórkach i w ogródkach. Meteorolodzy nie wykluczają, że część mieszkańców Norwegii pozostanie bez tymczasowych dostaw prądu, np. jeśli drzewa połamane wskutek wiatru uszkodzą słupy wysokiego napięcia.
Reklama
Żółty poziom zagrożenia obejmuje z kolei okręgi Buskerud, Oppland, Sogn og Fjordane, Møre og Romsdal oraz Ofoten. Zachodnie wybrzeże od godzin popołudniowych 14 września, szczególnie okolice Bergen, są narażone na pierwszy tej jesieni w Norwegii sztorm. Możliwe, że pojawią się fale o wysokości 6-7 metrów.

Osuwiska i podtopienia

Jednocześnie Norweski Urząd ds. Dróg Wodnych i Energetyki ostrzega przed osuwiskami i podtopieniami, które w ten weekend mogą wystąpić głównie w Vestlandet i Nordvestlandet z powodu obfitych opadów deszczu. Po południu 14 września mogą one wynieść do 100 milimetrów, a miejscami w ciągu soboty i niedzieli nawet 150-200 milimetrów.

Dla wspomnianych obszarów stopień zagrożenia oceniono na pomarańczowy, ponieważ poziom lokalnych wód gruntowych i wilgotność gruntu są wysokie. 15 września istnieje duże prawdopodobieństwo powodzi w Sogn og Fjordane, Hordaland i Møre og Romsdal. Duże opady deszczu mogą poskutkować zamkniętymi drogami i mostami.
Poniżej mapka z obszarami najbardziej zagrożonymi silnym wiatrem.
Należy szczególnie uważać w okolicach wezbranych rzek i stromych zboczy. W południowych częściach Trøndelag poziom ryzyka wystąpienia osuwisk i powodzi oszacowano na zgodne z żółtym poziomem zagrożenia.

W górach śnieg

Ponadto w terenach górskich spadnie śnieg, od metra do nawet 1,2 metra w południowej części kraju. Instytut Meteorologiczny informuje, że tam warunki drogowe mogą być trudne, zaleca przygotowanie odpowiednich opon. Od 15 do 17 września będzie tam obowiązywał żółty poziom zagrożenia.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas