Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Po ataku na Manhattanie. Szef antyterrorystów ostrzega: Karl Johans gate może być celem zamachowców Aktualności
Iga Jaruszewska 02 listopada 2017
12:01

Po ataku na Manhattanie. Szef antyterrorystów ostrzega: Karl Johans gate może być celem zamachowców

Skomentuj
Nick Aldworth za potencjalny cel terrorystów upatruje Karl Johans gate, główną ulicę w Oslo. MN
31 października na Manhattanie w Nowym Jorku doszło do ataku terrorystycznego z użyciem samochodu ciężarowego. To kolejna napaść, w której terrorysta wykorzystał pojazd jako broń. Londyński szef antyterrorystów Nick Aldworth obawia się, że do tego typu sytuacji może dojść na Karl Johans gate w Oslo. – Ta ulica ma bardzo długie i przejrzyste przejście, gdzie może dojść do katastrofalnych spotkań samochodów z ludźmi – powiedział.
We wtorek 31 października na Manhattanie w Nowym Jorku doszło do napaści, która przez policję została uznana jako atak terrorystyczny. Rozpędzona furgonetka staranowała ludzi na ścieżce rowerowej biegnącej wzdłuż West Side Highway. W wyniku terroru zginęło co najmniej 8 osób, a kilkanaście innych zostało rannych.

Według amerykańskich mediów kierowcą furgonetki był 29-letni uzbecki imigrant Sajfullo Sajpow. Policja postrzeliła, a następnie zatrzymała napastnika. Prokuratura postawiła mu dwa zarzuty kryminalne.
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama

Solberg łączy się w bólu

Premier Norwegii Erna Solberg i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg za pośrednictwem Twittera złożyli kondolencje oraz przekazali wyrazy wsparcia dla USA.

Karl Johans gate potencjalnym celem?

Jak podało NRK, przed terrorem z użyciem samochodów w Norwegii ostrzega Nick Aldworth, londyński szef antyterrorystów. Specjalista za potencjalny cel upatruje Karl Johans gate, główną ulicę w Oslo.
– Szedłem wzdłuż Karl Johans gate i drżałem – powiedział Aldworth, kiedy brał udział w Konferencji ds. Bezpieczeństwa w Oslo we wrześniu tego roku.

Szef antyterrorystów wyjaśnia sprawę w rozmowie z portalem VG:
– Ta ulica ma bardzo długie i przejrzyste przejście, gdzie może dojść do katastrofalnych spotkań samochodów z ludźmi.

Aldworth przechadzał się wzdłuż Karl Johans gate wkrótce po ataku terrorystycznym w Barcelonie. Natomiast w związku z wtorkowym zamachem w norweskich mediach znowu zrobiło się głośno na temat niedostatecznego bezpieczeństwa na głównej ulicy w Oslo.
Karl Johans gate w Oslo.
Karl Johans gate w Oslo. MN

Oslo podejmie działania

Raymond Johansen z Partii Pracy, który stoi na czele Rady Miasta Oslo, powiedział, że wkrótce będą w posiadaniu propozycji środków zaradczych.

– Oslo musi być bezpiecznym miastem, w którym się bezpiecznie żyje – powiedział Johansen dodając, że do tego celu została już powołana specjalna grupa.

Norwegia nie żartuje

Norwegia już kilkakrotnie udowodniła, że nie bagatelizuje kwestii bezpieczeństwa w kraju. W kwietniu, w związku z atakiem w centrum Sztokholmu, w Norwegii wprowadzono specjalne środki bezpieczeństwa oraz podniesiono stopień zagrożenia terrorystycznego. Wkrótce potem Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Oslo opublikowała komunikat Wydziału Konsularnego, który ostrzegał Polaków, by zachowali szczególną ostrożność podczas pobytu w Norwegii.

Jak widać, norweskie instytucje, m.in. oddział norweskich służb bezpieczeństwa (PST) i policja, do kwestii związanych z terroryzmem podchodzą bardzo poważnie, a samych Norwegów żarty o terrorystach… wcale nie śmieszą. Ostatnio pisaliśmy o Polaku, który został zatrzymany przez policję, ponieważ na Halloween postanowił przebrać się właśnie za terrorystę. Norwescy funkcjonariusze nie docenili przebrania, które „miało naprawdę przestraszyć”, i ukarali mężczyznę grzywną w wysokości 12 tys. koron. >>> CZYTAJ WIĘCEJ 
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Finanstilsynet zaciska kredytowy pas. Od 15 maja nowe regulacje

Finanstilsynet zaciska kredytowy pas. Od 15 maja nowe regulacje

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas