Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

13
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Parlamentem pokieruje Norweg z rodziny imigranckiej. To pierwszy raz w historii kraju

Emil Bogumił

25 listopada 2021 11:24

Udostępnij
na Facebooku
1
Parlamentem pokieruje Norweg z rodziny imigranckiej. To pierwszy raz w historii kraju

Na zdjęciu od lewej: Jonas Gahr Støre i Masud Gharahkhani Fot. materiały prasowe Partii Pracy, Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Partia Pracy przedstawiła kandydata na przewodniczące Stortingu. Nominację otrzymał Masud Gharahkhani. Głosowanie nad poparciem polityka odbędzie się 25 listopada o 14:00.
Tekst aktualizowany
[AKTUALIZACJA]

Masud Gharahkhani został wybrany nowym szefem Stortingu. 
Masud Gharahkhani prowadzi swoje pierwsze posiedzenie Stortingu.

Masud Gharahkhani prowadzi swoje pierwsze posiedzenie Stortingu.Źródło: flickr.com/ Foto: Peter Mydske/Stortinget/CC BY-NC-ND 2.0

Masud Gharahkhani kandydatem na przewodniczącego Stortingu

Gharahkhani od 2017 roku zasiada w Stortingu. Wcześniej bezskutecznie ubiegał się o stanowisko Drammen. Od kilku lat jest liderem Partii Pracy w mieście. Odpowiadał także za m.in. politykę migracyjną ugrupowania oraz pełnił funkcję drugiego wiceprzewodniczącego parlamentarnej komisji gospodarki. Z wykształcenia jest radiologiem. Pracował w szpitalach w Kongsbergu i Rjukan.

Zmiany w prezydium Stortingu spowodowane są dymisją dotychczasowej przewodniczącej Evy Kristin Hansen. Decyzję o rezygnacji podjęła po tym, jak prokurator zarządził śledztwo w sprawie oszustwa przeciwko sześciu przedstawicielom Stortingu. Chodzi o możliwe naruszenia przepisów dotyczących osób dojeżdżających do pracy. Policjanci w Oslo sprawdzają, czy deputowani otrzymali niesłusznie przyznane im świadczenia, uzyskując mieszkania na podstawie niewłaściwych przesłanek.

Pierwszy przewodniczący z rodziny imigranckiej?

Masud Gharahkhani przyjechał do Norwegii w wieku pięciu lat, w 1987 roku. Urodził się w Teheranie. W Iranie trwała wówczas wojna iracko-irańska. Jak przyznaje w wywiadach, jego rodzice należeli do grona rewolucyjnej młodzieży, która walczyła o liberalizację życia publicznego w fundamentalistycznym państwie ajatollaha Chomeiniego. 

– Moi rodzice zaczynali jako zbieracze truskawek. Mama pracuje teraz jako nauczycielka i otrzyma od gminy złoty zegarek [za 25 lat pracy - red.]. Tata zajmuje się obecnie kwestiami integracji w jednej z gmin. Ja za to mam szansę zostać przewodniczącym Stortingu – wychwalał norweski system Gharahkhani. W wielu przemówieniach chwali otwartość norweskiego społeczeństwa, tutejszy system polityczny oraz koncepcję państwa opiekuńczego.

Nazywam się Masud, urodziłem się w Teheranie. Dorastałem w norweskim społeczeństwie dzięki efektom socjaldemokracji. Kocham mój kraj – Norwegię.
~Masud Gharahkhani podczas wiecu wyborczego w 2011 roku.

Po przybyciu do Norwegii Gharahkhani wychowywał się we wsi Skotselv w gminie Øvre Eiker.

Po przybyciu do Norwegii Gharahkhani wychowywał się we wsi Skotselv w gminie Øvre Eiker.Fot. Bernt Sønvisen, materiały prasowe Partii Pracy/Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Jonas Gahr Støre popiera kandydaturę

Z nominacji uzyskanej przez Gharahkhaniego zadowolony jest premier Jonas Gahr Støre. Napawa go dumą, że osoby urodzone poza Norwegią mogą tak wiele osiągnąć w kraju fiordów. – Znam Masuda Gharahkhaniego jako doświadczonego, uczciwego i porządnego polityka, który jest bardzo szanowany w parlamentarnej grupie Partii Pracy. Chce być dobrym przewodniczącym Stortingu. Jestem dumny, że otrzyma to stanowisko jako pierwsza osoba urodzona za granicą, która przybyła do Norwegii jako uchodźca – komentuje premier.

Wybory na nowego przewodniczącego Stortingu zaplanowano na 25 listopada. Nazwisko osoby kierującej pracami parlamentu poznamy po 14:00. Deputowani wybiorą także czwartego wiceprzewodniczącego prezydium. Ze stanowiska zrezygnował Sverre Myrli. Partia Pracy nominowała na jego miejsce Kari Henriksen.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


zenon niepsuj

25-11-2021 17:43

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok