Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Otwarte granice nie dla każdego: część państw wciąż utrzymuje zakaz przemieszczania się Aktualności
Emil Bogumił 25 czerwca 2020
09:51

Otwarte granice nie dla każdego: część państw wciąż utrzymuje zakaz przemieszczania się

4
Skomentuj
KE rekomenduje otwieranie granic Strefy Schengen od 1 lipca. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa
Rządy europejskich państw rozpoczęły w połowie czerwca otwieranie granic dla ruchu turystycznego. Większość z nich nie wymaga od przemieszczających się odbycia kwarantanny oraz okazania aktualnego testu na koronawirusa. Od tej reguły pojawiły się wyjątki. Bez konkretnego powodu nie pojedziemy m.in. do Norwegii oraz Finlandii.
Na przejściach granicznych kontrolę zlikwidowały m.in. Niemcy, Francja i Włochy. Przyjeżdżających do tych państw nie obowiązuje również kwarantanna. Obostrzenia złagodzili również polscy sąsiedzi: Czesi, Słowacy oraz Litwini. Zakaz wjazdu obowiązuje na granicach z Białorusią oraz Rosją. Z kolei chcąc wjechać na terytorium Ukrainy, musimy poddać się 14-dniowej kwarantannie.

Dokąd nie pojadą mieszkańcy Polski?

Jednym z państw, do którego nie mogą turystycznie przyjechać Polacy, jest Norwegia. Przekroczenie granicy kraju fiordów możliwe jest jedynie dla osób pracujących w państwie oraz ich najbliższej rodziny. Podobne obostrzenia wprowadziła Finlandia, której granice zostaną zamknięte co najmniej do 14 lipca oraz Dania. W ojczyźnie Hansa Christiana Andersena obostrzenia obowiązują do 31 sierpnia.

Norweski rząd zadecyduje w lipcu, czy kraj fiordów otworzy się na turystów. Konkretne informacje powinny zostać ogłoszone około 20 lipca.

Swobodne przemieszczanie się niemożliwe jest również dla osób, które chciałyby wjechać na terytorium Rosji, Białorusi, Mołdawii, Rumunii oraz Bośni i Hercegowiny. Z kolei od 1 lipca Polacy będą mogli wybrać się na Maltę oraz do Gruzji.

Zapraszamy na kwarantannę

Część państw otworzyła się na mieszkańców Polski, ale nałożyła na nich obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy. Poza Ukrainą jest to m.in. Irlandia, Wielka Brytania oraz Słowenia. Początkowo, Polacy mogli bez przeszkód wjechać również na terytorium Łotwy i Estonii. Obecnie, w wyniku zwiększenia wskaźników zachorowań, przekroczenie granicy tych państw wiąże się z koniecznością przejścia 14-dniowej izolacji.

W Europie obecne jest jeszcze jedno rozwiązanie, które obowiązuje m.in. w Słowenii. Granicę tego państwa można przekroczyć, jeśli okażemy służbom negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, który był wykonany najpóźniej 72 godziny przed wjazdem.

Jak wynika z informacji MSZ, Polacy mogą swobodnie podróżować do większości europejskich państw. Służby dyplomatyczne zaznaczają jednak, że opuszczanie kraju nie jest wskazane.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Tolll Bra
Tolll Bra 28-06-2020 22:08

Brra więcej PØLSER

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 26-06-2020 23:23

kolo75 napisał:
c które w tym roku zdecydowano za obywateli że zostaną w kraju taka to tu demokracja.....
A kto tobie powiedział że w Norwegii jest demokracja? Skąd ten pomysł... ?

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Tolll Bra
Tolll Bra 25-06-2020 20:17

Nie.Nie

-4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
marcel bojka
marcel bojka 25-06-2020 10:39

Decyzje podejmowane przez Norweski rząd nie chronią zdrowia obywateli a jedynie mają za zadanie ułatwić życie sklepów spożywczych i hoteli na czas wakacji, bo chyba wszyscy wiedzą że przeważnie od początku do końca lipca obywatele Norwegii wylatują się bawić za granicą na 3 tygodnie ,więc jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze które w tym roku zdecydowano za obywateli że zostaną w kraju taka to tu demokracja.....

-15
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas