Aktualności

Osuwiska, podtopienia i zamknięte drogi. Gwałtowny sztorm uderzył w Norwegię

Maja Zych

29 grudnia 2019 19:13

Udostępnij
na Facebooku

Na wielu trasach w zachodniej części kraju wciąż występuje duże zagrożenia osuwiskami. Adobe Stock / licencja standardowa / Nicholas

W niedzielę 29 grudnia Norwegię nawiedziły intensywne opady deszczu, które wraz z silnym wiatrem doprowadziły do dużych utrudnień dla mieszkańców i kierowców – najgorsze warunki panują w zachodniej części kraju, gdzie doszło już do serii osuwisk oraz podtopień.
W obszarach górskich przejazdów południowej Norwegii oraz w Vestlandet istnieje też duże ryzyko wprowadzenia obowiązku jazdy w kolumnie.

Intensywne opady

Już od rana trudne warunki pogodowe występują przede wszystkim na zachodzie kraju. W rejonie Hordaland oraz Sogn og Fjordane obowiązuje żółty stopień zagrożenia silnym deszczem, które trwać będzie całą niedzielę i poniedziałek. Norweski Instytut Meteorologiczny na swoim Twitterze ostrzegł, że w ciągu doby lokalnie może spaść między 70 a 110 mm deszczu.
Deszcz nie ominął dzisiaj też północnej części kraju, jednak w poniedziałek opady powinny być tam zdecydowanie mniej intensywne. Obecna sytuacja pogodowa ma jednak duży wpływ na zagrożenie lawinowe – meteorolodzy ostrzegają, że w ciągu następnej doby niebezpieczeństwo dotyczyć będzie przede wszystkim rejonu zachodniej i północnej Norwegii.

Poniższa mapa przedstawia obszary, w których obowiązuje zagrożenie lawinowe:

Utrudnienia dla kierowców

Trudne warunki pogodowe to też zła wiadomość dla kierowców, którzy muszą liczyć się z dużymi problemami na niektórych trasach. W związku z osuwiskami zamknięta jest m.in. droga między Fresvik i Feios oraz Vik i Arnafjord w Sogn, czy też droga krajowa nr 609 między Askvoll i Førde w Sunnfjord. Utrudnienia dotknęły w niedzielę także połączenia promowe, z których część została wstrzymana ze względu na wysokie fale i niebezpieczne warunki.

Kierowcy powinni też na bieżąco monitorować sytuację na trasach przebiegających przez góry w rejonie południowej i zachodniej Norwegii – drogowcy ostrzegają bowiem, że istnieje duże ryzyko wprowadzenia obowiązku jazdy w kolumnie. Aktualne ostrzeżenia dla poszczególnych odcinków można sprawdzić na stronie Statens vegvesen (Państwowy Zarząd Dróg).
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram