Aktualności

Od teraz Polacy mogą swobodnie wjechać do Norwegii. Nieszczepieni muszą jednak o czymś pamiętać

Monika Pianowska

21 czerwca 2021 12:00

Udostępnij
na Facebooku
12

Każdy, kto przyjeżdża do Norwegii, musi wykonać na lotnisku czy w punkcie granicznym szybki test antygenowy i poczekać na jego wynik. stock.adobe.com/ fot. uskarp2/ tylko do użytku redakcyjnego

Na podstawie cotygodniowej oceny sytuacji zakażenia koronawirusem przeprowadzanej przez Norweski Instytut Zdrowia Publicznego rząd zdecydował w zeszły piątek, że m.in. Polska zmieni kolor z czerwonego na zielony na mapie zakażeń w Europie.  Oznacza to, że od 21 czerwca osoby przybywające do Norwegii z kraju nad Wisłą nie muszą poddawać się obowiązkowej kwarantannie wjazdowej. Chociaż FHI oznaczył Polskę na zielono, według komunikatu rządowego widnieje ona na mapie jako kraj żółty. Nie zmienia to faktu, że ta zmiana zapewnia zwolnienia z kwarantanny.
Wciąż jednak istnieje szereg zasad, o których niektórzy polscy podróżni powinni pamiętać przed przybyciem nad fiordy. Są to wymóg wpisu do rejestru wjazdowego i badania na obecność covid-19 na granicy.

Rejestracja podróży do Norwegii dwie doby wcześniej

Każdy, kto podróżuje do Norwegii – nawet jej obywatele oraz cudzoziemcy z krajów czy obszarów nieobjętych obowiązkiem kwarantanny – musi się zarejestrować przed przekroczeniem norweskiej granicy. Przyjazdy muszą być odnotowane, gdy do wjazdu pozostało mniej niż 72 godziny. Według aktualnych informacji z helsenorge.no z wypełniania formularza zwolnione są z osoby w pełni zaszczepione lub ozdrowieńcy covid-19, jeśli chorowali w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.
Podróżni muszą wykonać na norweskiej granicy szybki test antygenowy.

Podróżni muszą wykonać na norweskiej granicy szybki test antygenowy. Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Po zakończeniu rejestracji otrzymuje się potwierdzenie, które zostanie okazane policji podczas kontroli granicznej. Podróżni mają zarejestrować jedynie niezbędne informacje. Dane są bezpiecznie przechowywane i usuwane po 20 dniach, a dostęp do nich posiadają tylko norweskie władze.
Podróżni, którzy mają pytania lub potrzebują pomocy w rejestracji, mogą zadzwonić pod numer +47 33 41 28 70 lub wysłać e-mail na adres support@entrynorway.no. Serwis telefoniczny działa 24 godziny na dobę, codziennie pomiędzy 08:00-22:00 można również uzyskać wskazówki w języku polskim, rosyjskim, litewskim i rumuńskim.

Obowiązek testu: kto jest z niego zwolniony?

Osoby podróżujące do Norwegii muszą przy wjeździe okazać dokument potwierdzający negatywny wynik testu na covid-19, jednak podróżni przybywający z kraju oznaczonego na żółto na mapie infekcji Europy są z tego obowiązku zwolnieni. Wymóg nie dotyczy również w pełni zaszczepionych lub osób, które przechorowały covid-19 w ciągu ostatniego półrocza, a także podróżnych w tranzycie czy też dzieci poniżej 12 lat.

Dzięki temu, że 24 czerwca Norwegia dołączy do unijnego systemu certyfikatów covidowych, podróżni z krajów UE/EOG będą mogli skorzystać z unijnego dokumentu, przybywając do Norwegii. Osoby, które pochodzą z krajów UE/EOG i posiadają certyfikat covidowy UE, który można zweryfikować za pomocą kodu QR i wykazać, że dana osoba jest w pełni zaszczepiona lub przeszła COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, mogą wjechać do Norwegii niezależnie od statusu kraju.

Każdy, kto przyjeżdża do Norwegii, musi również wykonać na lotnisku czy w punkcie granicznym szybki test antygenowy i poczekać na jego wynik. Dopiero wówczas może kontynuować podróż. Odmowa poddania się testowi grozi karą grzywny lub nawet deportacją. Jeśli wynik testu będzie pozytywny, trzeba będzie wykonać jeszcze test PCR w ciągu 24 godzin od przybycia do Norwegii.
Niemniej wymóg ten też jest objęty wyjątkami. Nie dotyczy m.in. osób, które zostały w pełni zaszczepione lub przeszły covid-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy i mogą to udokumentować kodem QR w certyfikacie koronawirusowym, kierowców zawodowych w transporcie dalekobieżnym.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

29-06-2021 05:31

Asikhb napisał:
Oratakc napisał:
ten fragment szczegolnie mi sie podoba\\\'\\\'Serwis telefoniczny działa 24 godziny na dobę, codziennie pomiędzy 08:00-22:00 \\\'\\\'
Wystarczy umieć czytać. Serwis telefoniczny działa 24 godziny na dobę.
Codziennie między godziną 8.00 a 22.00 można uzyskać informacje języku polskim, litewskim, rumuńskim i rosyjskim.
W głowie mi się nie mieści, że ludzie czytają tak krótki i prosty tekst bez zrozumienia. Kopiują, wklejają i dalej funkcjonują jako debile. Serdecznie wspólczuję.

Joanna Kuchnicka

29-06-2021 05:29

Oratakc napisał:
ten fragment szczegolnie mi sie podoba\'\'Serwis telefoniczny działa 24 godziny na dobę, codziennie pomiędzy 08:00-22:00 \'\'
Wystarczy umieć czytać. Serwis telefoniczny działa 24 godziny na dobę.
Między godziną 8.00 a 22.00 można uzyskać informacje języku polskim, litewskim, rumuńskim i rosyjskim.
W głowie mi się nie mieści, że ludzie czytają tak krótki i prosty tekst bez zrozumienia. Kopiują, wklejają i dalej funkcjonują jako debile. Serdecznie wspólczuję.

boj fra oszlo

27-06-2021 22:52

Oratakc napisał:
ten fragment szczegolnie mi sie podoba\'\'Serwis telefoniczny działa 24 godziny na dobę, codziennie pomiędzy 08:00-22:00 \'\'


...tzw. doba robocza ..huhahuaah

Orata KC

27-06-2021 19:52

ten fragment szczegolnie mi sie podoba''Serwis telefoniczny działa 24 godziny na dobę, codziennie pomiędzy 08:00-22:00 ''

2beornot2be

23-06-2021 00:47

Sylwia K

21-06-2021 22:41

Odnośnie testów - " (...) podróżni przybywający z kraju oznaczonego na żółto na mapie infekcji Europy są z tego obowiązku zwolnieniu po czym niżej...

"Każdy, kto przyjeżdża do Norwegii, musi również wykonać na lotnisku czy w punkcie granicznym szybki test antygenowy i poczekać na jego wynik".

Mariusz Z

21-06-2021 19:24

Robią całą noc.

uvb

21-06-2021 16:36

Jak w końcu jest? Tu mówicie, że od 21 czerwca, inne strony, że od 5 lipca a strona gov, że wjeżdżać można tylko jeśli się tam mieszka. Tylko komu wierzyć???

Simpson

21-06-2021 15:17

Czyli pracownicy z d-nr kiz spokojnie wjadą?

Piotr De

21-06-2021 15:00

Ktoś jechał w nocy samochodem przez Svinesund? Robią w nocy testy czy tak jak w styczniu karzą zrobić w przeciągu 24 h. Ktoś coś?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram