Aktualności

Nowe zalecenia w sprawie podróży zagranicznych: dla tego kraju zapaliło się czerwone światło

Monika Pianowska

24 lipca 2020 15:00

Udostępnij
na Facebooku
14

FHI aktualizuje listę krajów, z których można swobodnie dostać się do Norwegii, co dwa tygodnie. adobe stock/ licencja standardowa

24 lipca podczas konferencji prasowej przedstawiciele rządu i Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego (Folkehelseinstituttet, FHI) ogłosili zaktualizowaną listę krajów, po powrocie z których w Norwegii zacznie lub przestanie obowiązywać 10-dniowa kwarantanna.
Dobra wiadomość dla mieszkańców kraju fiordów planujących wizytę u skandynawskich sąsiadów: od północy obostrzenia zostają zniesiona dla czterech kolejnych regionów Szwecji. Są to Värmland, Örebro, Östergötland i Kalmar. Ponadto od pewnego czasu można już także swobodnie kursować między Norwegią a Skåne, Blekinge i Kronoberg. Do listy państw objętych zniesioną kwarantanną od jutra dołączają również Węgry.
Zgodnie z przewidywaniami na czarną listę trafiła jednak Hiszpania. W związku z tym osoby, które już nawet 25 lipca przekroczą norweską granicę po powrocie z Półwyspu Iberyjskiego, będą musiały poddać się kwarantannie. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku Portugalii, Chorwacji, Rumunii, Bułgarii i Luksemburga. Te kraje jako jedyne ze strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego już 10 lipca nie otrzymały przywileju swobodnego podróżowania nad fiordy.
Poniżej: Polska nadal oznaczona jest kolorem zielonym.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Tolll Bra

29-07-2020 19:26

Więcej "pølse"dla Nas

Tolll Bra

29-07-2020 19:25

Zamknąć granice

robs.

29-07-2020 12:13

Dzięki za konkret, jadę na dwa tygodnie więc kwarantanna odpada. Plan był taki, że wjeżdżam przez Szwecję do samej góry i skręcam do Norwegii a wracam powoli przez Norwegię. Decyzja podjęta, odwracam trasę i do góry jadę przez Norwegię a wracam przez Szwecję, ryzyko kwarantanny zerowe a trasa po prostu odwrócona. Dzięki

Onty_Ja_Gabriel_3.

29-07-2020 08:57

robs. napisał:
Dzięki za pierwszą merytoryczną wypowiedź. Czyli teoretycznie dla bezpieczeństwa powinienem wjechać do Norwegii na najbliższym możliwym przejściu granicznym od Trelleborga (okolice Oslo). Obawiam się dłuższego pobytu w Szwecji (wysoki współczynnik) i tego, że po przejechaniu całej Szwecji do góry na granicy zostanę skierowany na kwarantannę lub nie wpuszczony wcale. Logistycznie, zdecydowanie lepiej jest przejechać przez Szwecję i przekroczyć granicę w okolicy Narwiku ale chyba za duże teoretyczne ryzyko... Tak, ryzyko nie wpuszczenia na północnej granicy jest duże, natomiast co do samego zachorowania to moim zdaniem jest żadne.
Ponieważ obecnie Szwedzi, ci zmotoryzowani, bardzo przestrzegają zasad dezynfekcji, a przecież tylko z takimi będziesz miał do czynienia po drodze.
Ponadto Szwecja jako taka, to wyludniony kraj zwłaszcza przy drogach krajowych.
Natomiast ogniska chorobowe, panoszą się w aglomeracjach i to w tych biedniejszych.
Norwedzy moim zdaniem, sztucznie rozdmuchują sprawę szwedzkiego wirusa z czysto historycznych naleciałości, oraz obecnych stosunków handlu przygranicznego.
Prosty przykład, do tej pory każdy Norweg tu z południa jechał na północ Trondheim i dalej właśnie przez szwedzką krainę, ponieważ tam nie ma bramek i drogi szybsze, a obecnie opłata za bramki od granicy w Svinesund do Trondheim to koszt prawie 1000 koron w jedną stronę o ile jedzie się E-6.
I tak dalej.
Ja osobiście, gdybym miał sporo czasu na wakacje podobne do twoich, zaryzykował bym i pchał się przez szwedzką ziemię w okolice Narviku.
Ponieważ w najgorszym przypadku, odleżał bym na parkingu te nieszczęsne 10 czy już osiem dni kwarantanny.
Natomiast nie ma ustawy zabraniającej wjechania do Norge obywatelom UE.
Niemniej to twój biznes.

robs.

28-07-2020 19:45

Dzięki za pierwszą merytoryczną wypowiedź. Czyli teoretycznie dla bezpieczeństwa powinienem wjechać do Norwegii na najbliższym możliwym przejściu granicznym od Trelleborga (okolice Oslo). Obawiam się dłuższego pobytu w Szwecji (wysoki współczynnik) i tego, że po przejechaniu całej Szwecji do góry na granicy zostanę skierowany na kwarantannę lub nie wpuszczony wcale. Logistycznie, zdecydowanie lepiej jest przejechać przez Szwecję i przekroczyć granicę w okolicy Narwiku ale chyba za duże teoretyczne ryzyko...

Onty_Ja_Gabriel_3.

28-07-2020 10:57

Przepis który cytowałeś na początku, posiada również informację iż nie wolno korzystać na terenie Szwecji z ogólnodostępnych obiektów jak hotele, restauracje i tego podobne przybytki.
Skoro jedziesz kamperem to możesz i w tej Szwecji być ile dusza zapragnie, ponieważ jesteś niezależny, niemniej tak jak już napisano wyżej, trzeba też umieć uzasadnić swój przydługi pobyt na terenie szwedzkim.
Ja do Norwegi wjeżdżałem w tą Niedzielę w południe i \"trzepali\" tylko \"polskie wozy\" które były przede mną u każdego sprawdzano temperaturę, a dwa wozy musiały zjechać na boczny parking.
Natomiast inne rejestracje, jak duńska,szwedzka, angielska, czy moja norweska, zostały przepuszczone bez zatrzymywania.

boj fra oszlo

27-07-2020 20:05

wariacie!
...gdzie sie ty wybierasz w czasie pandemii i to przez kraj o duzym wspolczynniku zakazen
...i co ze soba wieziesz....moze wirusa????
...siedz na tylku tam gdzie jestes!
...

robs.

27-07-2020 18:50

Nie oczekuję czarów tylko wypowiedzi kogoś kto może jechał do Norwegii w ten sposób po 15 Lipca lub kogoś kto może merytorycznie doradzić. Trasa najkrótsza nie zawsze oznacza najszybsza i odwrotnie a chcąc dostać się do Narwiku nie jestem pewien czy jechać autostradą przez całą Szwecję czy wjechać do Norwegii w okolicy Oslo i jechać wąską droga przez całą Norwegię. Obawiam się, że jadąc przez całą Szwecję mogę zostać skierowany na kwarantannę bo nie jechałem do granicy Norweskiej najkrótszą trasą, ot tyle....
Strona rządowa to jedno a życie to drugie, przepisy są tutaj bardzo niejednoznaczne.
Jeśli nie możesz doradzić merytorycznie, może ktoś inny będzie w stanie podzielić się wiedzą albo doświadczeniem.

sikorek1983

27-07-2020 16:14

A jeśli byłem A teTeneryfie który nie należy do półwyspu iberyjskiego A należy do terytorium Hiszpanii co w takim przypadku

mart enty

27-07-2020 16:10

robs. napisał:
Dziękuję za odpowiedź, która niestety wiele nie wniosła. Nie mam problemu z rozumowaniem natomiast szukam osób które znają Norweskie przepisy lub podróżowały w tamtym kierunku. Na stronach rządowych jest napisane:
\"Travel through areas with higher level of infection
You can drive your own vehicle or a tour bus through an area in the EU/EEA/Schengen with a higher level of infection/\"red areas\" on your way to or from Norway without having to enter travel quarantine upon your return to Norway. Conditions are that you do not stay overnight in this area, that you keep a distance to others if you must stop and that you take the shortest route.\"
Tym samym nie mogę \"sobie pozwiedzać\" tak jak napisałeś. tylko muszę skorzystać z najkrótszej trasy.


No wiec sam sobie odpowiadasz na pytanie, ktore tu zadales. Po co wiec to pytanie??? Oczekujesz czarów? Powtarzam, kwestia odpowiedniej gadki podczas ewentualnego zatrzymania

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram