Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Aktualności

Norweskie służby ostrzegają: Rosja szykuje się do sabotażu w krajach Europy

Emil Bogumił

06 czerwca 2024 14:31

Udostępnij
na Facebooku
1
Norweskie służby ostrzegają: Rosja szykuje się do sabotażu w krajach Europy

Służby są zdania, że Kreml podejmuje ciągłe działania na rzecz osłabienia Ukrainy i wspierających ją państw europejskich. Fot. Kremlin.ru, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Norweska Służba Bezpieczeństwa (PST) ostrzega przed możliwym rosyjskim sabotażem. Tajny atak miałby nastąpić na państwa, które najmocniej angażują się w pomoc Ukrainie. Szczególnie narażone mają być przedsiębiorstwa produkujące broń i amunicję.
– Uważamy, że Rosja planuje przeprowadzić sabotaż w krajach europejskich, aby osłabić ukraińskie zdolności obronne – informuje PST. Informacje przekazała szefowa kontrwywiadu Inger Haugland w trakcie specjalnej konferencji prasowej. Zagrożenie wzrosło przede wszystkim wobec podmiotów, które angażują się w dostawy broni na rzecz ukraińskiej armii. – Norweskie przedsiębiorstwa narażone są na szpiegostwo i wpływ Rosji – dodała Haugland.

Norweski kontrwywiad zwrócił uwagę, że do próby sabotażu doszło już w Polsce, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. Następnym państwem na celowniku rosyjskich służb może być Norwegia. Służby wyjaśniają, że Rosjanie próbują osłabić zaangażowanie NATO na rzecz wspierania Ukrainy. Przedsiębiorstwa importujące broń na Ukrainę, m.in. Nammo, Kongsberg Gruppen i Chemring Nobel, zostały poproszone o wdrożenie kolejnych środków ostrożności.

Europa walczy z rosyjskimi wpływami

Brytyjski The Guardian poinformował, że Rosja próbuje uzyskać i utrzymać wpływy w Europie. Wykorzystywała w tym celu m.in. fundację Pravfond. Organizacja funkcjonuje jako charytatywna. W rzeczywistości zajmowała się wspieraniem rosyjskich szpiegów, wspierała prawnie Rosjan oskarżonych o działania wywiadowcze, czy zabójstwo oraz finansowała działania dezinformacyjne. Środki wykorzystywano niemal we wszystkich państwach Europy oraz USA. Udokumentowano także wpływy Pravfondu w Polsce i Norwegii. Organizacja finansowała m.in. działania w mediach.
Rosja wskazywana jest jako główne zagrożenie dla Norwegii. Na kolejnym miejscu wskazywane są Chiny.

Rosja wskazywana jest jako główne zagrożenie dla Norwegii. Na kolejnym miejscu wskazywane są Chiny.Fot. Kremlin.ru, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

PST nie wskazało, czy prowadzone są czynności wobec konkretnych osób lub organizacji z Rosji, które działały lub podjęły próbę przeprowadzenia akcji na terytorium Norwegii. Ewentualne śledztwa realizowane są bez wiedzy opinii publicznej.

Źródła: PST, NRK, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


kotadolf .

06-06-2024 18:00

Kolejne udane zdjecie.
Car we wlasnej osobie!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok