Aktualności

Norwegowie zastanawiają się nad produkcją szczepionek: „Pandemia pokazała, że zapotrzebowania przekracza możliwości produkcyjne”

Emil Bogumił

11 lipca 2021 09:00

Udostępnij
na Facebooku

Zwolennikiem rozwiązania jest m.in. minister zdrowia Bent Høie. flickr.com/ Statsministerens kontor/ fot. Torbjørn Kjosvold, Forsvaret/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Rząd rozpocznie badania nad opłacalnością produkcji szczepionek w Norwegii. Działania mają być prowadzone przez Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Handlu. Pod uwagę brane są różne możliwości.
Reklama
Norweski rząd przeprowadzi dwie odrębne analizy. Założeniem pierwszej z nich będzie produkcja szczepionek nadzorowana przez Ministerstwo Zdrowia. W drugiej za zadanie odpowiadać będzie resort handlu i przemysłu. – Pandemia koronawirusa pokazała nam, że globalne zapotrzebowanie na szczepionki przekracza możliwości produkcyjne. Obecnie zastanawiamy się, w jaki sposób możemy być lepiej przygotowani, aby stawić czoła podobnym sytuacjom w przyszłości – skomentował nadchodzące działania minister zdrowia Bent Høie.

W pełni krajowa produkcja szczepionek niemożliwa?

Jak informuje norweski rząd, produkcja szczepionek w Norwegii nie będzie możliwa, jeśli odpowiedzialne za nią podmioty nie nawiążą kontaktów z dostawcami zagranicznymi. Politycy zwracają uwagę, że jedna szczepionka zawiera w sobie składniki pochodzące od różnych przedsiębiorstw, zlokalizowanych w różnych krajach. Zakładają, że nierealne jest, by Norwegia samodzielnie stworzyła łańcuch produkcyjnych dla choćby jednej szczepionki.
Norwegia chce włączyć się do unijnych starań o zapewnienie odpowiedniej gotowości na wypadek przyszłych pandemii.

Norwegia chce włączyć się do unijnych starań o zapewnienie odpowiedniej gotowości na wypadek przyszłych pandemii. Fot. Fotolia

Rada Ministrów zwraca uwagę, że w sytuacji podobnej do pandemii koronawirusa, każde państwo uzależnione jest od współpracy międzynarodowej. Jeśli plany produkcji szczepionki w kraju nie powiodą się, Norwegowie biorą pod uwagę stworzenie jej wraz z innym państwem. Alternatywą będzie również stworzenie linii produkcyjnej, która zajmie się tworzeniem tylko jednego ze składników, który niezbędny jest do powstania preparatu.

Komunikat prasowy Rady Ministrów
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram