Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Aktualności

Norwegia reaguje na decyzję USA: „Będziemy prowadzili ewakuację z Afganistanu tak długo, jak tylko możliwe”

Emil Bogumił

26 sierpnia 2021 12:54

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia reaguje na decyzję USA: „Będziemy prowadzili ewakuację z Afganistanu tak długo, jak tylko możliwe”

Według komunikatów MSZ, Norwegom nie uda wydostać się z Afganistanu wszystkich obywateli oczekujących na ewakuację. Fot. UNICEF Norway

Wbrew woli norweskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, operacja wojskowa w Afganistanie musi zakończyć się najpóźniej 31 sierpnia. Taką decyzję podjęła amerykańska administracja. Jak komentuje Ine Eriksen Søreide, szefowa dyplomacji kraju fiordów, samoloty możliwie długo transportować będą osoby potrzebujące pomocy.
25 sierpnia rano kolejne dwa samoloty z migrantami z Afganistanu wylądowały na lotnisku w Oslo. Norwegowie ewakuowali z Kabulu obywateli kraju fiordów, Afgańczyków oraz osoby innej narodowości, które wymagały ochrony. W ciągu ostatnich dni wojsko przetransportowało w ten sposób 652 osoby. W związku z koniecznością zakończenia działań do 31 sierpnia nie wiadomo, czy wszystkie osoby trafią do Europy. – Nie możemy dać żadnej gwarancji, że będziemy w stanie pomóc wszystkim obywatelom Norwegii, którzy chcą wrócić do domu – komentowała we wtorek Ine Eriksen Søreide.

Porozumienie Amerykanów i Talibów nie do zdarcia

O konieczności zakończenia operacji wojskowej w Kabulu do 31 sierpnia poinformował prezydent USA Joe Biden. Stwierdził, że Talibowie nie zezwalają na przedłużenie działań w afgańskiej stolicy. Przedstawiciele reżimu doprecyzowali jednak, że wybrane grupy będą mogły opuścić kraj również w późniejszym terminie. 

Jak twierdzi norweskie MSZ, działania ewakuacyjne będą prowadzone do ostatniego dnia. – Nadal intensywnie pracujemy nad ewakuacją tych, których możemy, zarówno obywateli Norwegii, osób posiadających pozwolenie na pobyt w Norwegii, jak i Afgańczyków potrzebujących ochrony. Będziemy to robić tak długo, jak tylko możliwe. Okno czasowe może być jednak zbyt krótkie – dodała szefowa MSZ.
Dania i Polska poinformowały, że działania ewakuacyjne obu państw zakończą się 26 sierpnia.

Dania i Polska poinformowały, że działania ewakuacyjne obu państw zakończą się 26 sierpnia. Fot. Photofex - stock.adobe.com/standardowa/Tylko do użytku redakcyjnego

W ostatnich dniach operacji wojskowej w Afganistanie działania zostały utrudnione. Brytyjskie, australijskie oraz amerykańskie władze wydały komunikat o możliwym zagrożeniu terrorystycznym na lotnisku w Kabulu. Twierdzą, że osoby zgromadzone na płycie oraz wewnątrz portu lotniczego mogą stanowić łatwy cel ataku. Proszą, by do budynku zbliżały się tylko te osoby, które dostaną odpowiednią informację od administracji państwowej.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok