Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norwegia mówi „nie” ślubom dzieci. Za małżeństwo z nieletnią pójdzie się za kratki Aktualności
Monika Pianowska 23 maja 2018
12:05

Norwegia mówi „nie” ślubom dzieci. Za małżeństwo z nieletnią pójdzie się za kratki

1
Skomentuj
Do tej pory w Norwegii możliwe było zawarcie związku małżeńskiego przez 16- lub 17-latków po uzyskaniu oficjalnej zgody rodziców i radnego okręgu. wikimedia.org/ fot. Øyvind Holmstad/ CC BY-SA 4.0
Podczas obrad 22 maja większość przedstawicieli Stortingu opowiedziała się za zakazem zawierania małżeństw przez dzieci. Wkrótce za ślub z osobą poniżej 18 roku życia mają grozić nawet trzy lata więzienia.
Do tej pory w Norwegii możliwe było zawarcie związku małżeńskiego przez 16- lub 17-latków po uzyskaniu oficjalnej zgody rodziców i radnego okręgu. Jeśli jednak proces adaptacji nowych postanowień polityków przebiegnie sprawnie, kraj fiordów jeszcze w 2018 roku może dorobić się prawa małżeńskiego zawierającego jedne z najbardziej restrykcyjnych zasad odnośnie ślubów z dziećmi, które w przewadze dotyczą dziewcząt.
Reklama
Nowe regulacje będą zabraniać również zawierania ślubów przez Norwegów za granicą, jeśli którekolwiek z potencjalnych małżonków nie skończyło jeszcze 18 lat. Taki zapis ma nie dopuścić do sytuacji, w której np. dziewczynka urodzona w Norwegii w rodzinie o imigranckiej historii zostaje wydana za mąż w kraju pochodzenia swoich rodziców. Za złamanie przepisów będzie groziło do trzech lat pozbawienia wolności.

„Ten zakaz powinien być normą”

Chociaż w Norwegii małżeństwa zawierane przez dzieci w ostatnich latach należały do rzadkości, pomysłodawcy delegalizacji ślubów nieletnich uważają, że taki zakaz powinien stanowić normę w skali globalnej. Liczą również, że kraj fiordów stanie się przykładem dla państw, w których takie zaślubiny wciąż się praktykuje. Według statystyk organizacji działającej na rzecz społeczeństwa obywatelskiego Girls Not Brides rocznie na świecie około 12 milionów dziewczynek poniżej 18 roku życia bierze ślub, natomiast założeniem Organizacji Narodów Zjednoczonych jest całkowite wykorzenienie tego zwyczaju do 2030 roku.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Josef Satan
Josef Satan 23-05-2018 14:06

Malzenstw nie powinno sie zbyt pochopnie zawierac, nawet w zaawansowanym wieku.

14
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas