Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norwegia może być pierwszym na świecie krajem bezgotówkowym Życie w Norwegii
Natalia Szitenhelm 06 kwietnia 2019
08:00

Norwegia może być pierwszym na świecie krajem bezgotówkowym

28
Skomentuj
Zwiększa się nie tylko grupa młodych użytkowników kart zbliżeniowych. Dziesięć lat temu 74 proc. z nich korzystało z tej opcji, przy czym osób po 60 roku życia było zaledwie 17 proc. Dziś z płatności zbliżeniowej korzysta 90 proc. Norwegów poniżej 60 lat fotolia.pl/royalty free
Podczas corocznego spotkania branży finansowej, które 2 kwietnia odbyło się w Oslo, była dyrektor Telenor, Berit Svendsen, stwierdziła, że Norwegia może stać się jednym z pierwszych bezgotówkowych państw na świecie. Jej słowa mają swoje odzwierciedlenie także w statystykach, bowiem 8 na 10 mieszkańców Norwegii za wszelkie usługi płaci wyłącznie kartą płatniczą.
Była szefowa telekomunikacyjnego giganta, a obecnie dyrektor działu zagranicznego Vipps, wzięła udział w corocznym spotkaniu branży finansowej (Finansnæringensdag), by porozmawiać o technologii finansowej (FinTech), a także technologiach informacyjno-komunikacyjnych (IKT). Berit Svendsen, która jest wybitną specjalistką w dziedzinie nowych technologii, stwierdziła, że Norwegia może stać się jednym z pierwszych bezgotówkowych społeczeństw na świecie.

– Jesteśmy [Norwegowie – przyp. red.] jednymi z najlepszych na świecie, jeśli chodzi o technologie internetowe, jesteśmy liderem w elektronicznych systemach płatności. Norwegia może stać się jednym z krajów, które zrezygnują z używania gotówki – cytuje słowa Svendsen portal nettavisen.no
Reklama

8 na 10 Norwegów nie używa gotówki

Wolisz dokonywać płatności:
Kartą
48.16%
Gotówką
51.84%
łącznie głosów: 517
Fakt, że norweskie społeczeństwo coraz bardziej odchodzi od używania gotówki, widać także w danych statystycznych. W 2018 liczba obywateli Norwegii korzystających głównie z kart płatniczych wzrosła z 74 proc. do 80 proc., wykazał raport Finans Norge „Trendy konsumenckie i finansowe”. Według Jana Digranesa, dyrektora Wydziału Płatności i Digitalizacji w Finans Norge, w ciągu kilku lat Norwegia może stać się pierwszym krajem, gdzie obywatele korzystający z gotówki będą mniejszością.

Za użyciem kart płatniczych zamiast tradycyjnej gotówki przemawia przede wszystkim wygoda. Najważniejszym argumentem wydaje się być dostępna od kilku lat możliwość płacenia zbliżeniowo, bez użycia PIN-u. Według danych BankAxept, ponad połowa zakupów, jakich dokonują klienci, mieści się w cenowym maksimum kwoty, którą można zapłacić zbliżeniowo.

Oprócz wygody dużym atutem zbliżeniowych kart płatniczych (tzw. bezstykowych) jest też taki sam poziom bezpieczeństwa jak tych stykowych. W razie zniszczenia karty konto użytkownika jest bezpieczne, a wszystkie środki są przypisywane do nowej karty.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Dik Dik
Dik Dik 14-04-2019 11:46

Jak bede chcial zaplacic litwinowi, to wybiore z bankomatu Euro lub inna walute wymienialna i po klopocie. Zgodnie z dewiza: Polak potrafi.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Sandra90
Sandra90 08-04-2019 17:45

Berit Svendsen, która jest wybitną specjalistką w dziedzinie nowych technologii,

jeśli ten wybitny specjalista przewidział awarie internetu to niech mi powie jak zrobię zakupy w sklepie,nie myślę co by było jak przyjdzie kryzys ,ludzie zostaną bez pieniędzy ,życzę powodzenia.A jak pomogę sąsiadowi skosić trawę i dostane np.100 kr. to zaraz zabiorą 25%vatu i 36%podatku no rewelacja .

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 08-04-2019 09:50

cham napisał:
Zupelnie mozliwe, kotku Twoje wydatki mnie nie interesuja. Dalej jednak nie jestem zainteresowany zeby zebys zarabial\\\"na czarno\\\"

No a przemyt alkoholu, papierosow i narkotykow?
Jak teraz zyc, jak nie bedzie mozna zarabiac na czarno?

Badz wyrozumialy dla spragnionego!

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
zaskar bygg
zaskar bygg 07-04-2019 21:38

ktos kto nie placi podatkow nie znaczy ze nie daje panstwu wiecej niz ty
mozna wydawac na zycie tyle kasy ze vat przekracza wszystkie twoje podatki

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
55555555 55555555
55555555 55555555 07-04-2019 17:45
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
Tomasz Lenartowicz
Tomasz Lenartowicz 07-04-2019 13:03

Są rzeczy które nie jest trudno zrozumieć. Jeśli zamiast gotówki wszelki obrót pieniędzmi będzie rejestrowany to jest oczywiste że będzie to służyło wyłącznie państwu. Polacy są ostatnią nacją która kocha być kontrolowaną.

22
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Avida Finans wprowadziła istotne zmiany dla klientów

Avida Finans wprowadziła istotne zmiany dla klientów

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas