Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norwegia krajem miliarderów. Nowy ranking najbogatszych Aktualności
Natalia Szitenhelm 27 września 2019
14:30

Norwegia krajem miliarderów. Nowy ranking najbogatszych

8
Skomentuj
Norwegia to raj dla bogaczy. Photo by Mikita Karasiou on Unsplash
W Norwegii mieszka około 5 mln osób, wśród których znajduje się ponad 300 miliarderów i prawie 60 milionerów. Najnowszy opublikowany ranking najbogatszych Norwegów pokazuje, że krezusi w kraju fiordów z roku na rok mają się coraz lepiej.
Reklama
Wrześniowy ranking opublikowany przez magazyn finansowy Kapital cementuje pogląd, że Norwegia jest rajem dla bogaczy. Na listę 400 najbogatszych Norwegów „załapało się” 341 miliarderów i 59 milionerów. To o 33 bogaczy więcej niż w 2018 roku. By znaleźć się w zestawieniu, wystarczy mieć majątek wynoszący – bagatela – 800 mln koron.

Na szczycie bez zmian

Trzy pierwsze miejsca w tym roku zajmują – podobnie jak w 2018 – armatorzy, kolejno: John Fredriksen, Torstein Hagen, a także założyciel sieci Rema 1000, Odd Reitan. 

John Fredriksen, właściciel największej na świecie floty tankowców, z majątkiem wynoszącym 114 mld NOK, to niekwestionowany zwycięzca, bowiem między nim a zdobywcami drugiego i trzeciego miejsca jest prawdziwa luka. Najbogatszy człowiek w Norwegii jest ok. dwa razy bogatszy niż drugi w rankingu Torstein Hagen, do którego należy linia Viking Cruises. Majątek armatora wycenia się na na ok. 60 mld NOK. Trzeci w rankingu jest założyciel popularnej sieci spożywczej Rema 1000, Odd Reitan, który z dwoma synami prowadzi spółkę Reitangruppen. Jego majątek to ok. 42 mld NOK.

10 NAJBOGATSZYCH NORWEGÓW:

1. John Fredriksen (75): 114 mld NOK
2. Torstein Hagen (76): 60 mld NOK
3. Odd Reitan (68): 42,4 mld NOK
4. Johan Johannson (52): 40 mld NOK
5. Kjell Inge Røkke (60): 35,5 mld NOK
6. Ole A. Halvorsen (58): 33,7 mld NOK
7. Johan H. Andresen (58): 33 mld NOK
8. Arne Wilhelmsen (90): 30,5 mld NOK
9. Gustav Witzøe (66): 29,8 mld NOK
10. Stein Erik Hagen (63): 28 mld NOK
~kapital.no

Poniżej: według rankingu Bloomberga John Fredriksen to jeden z najbardziej wpływowych ludzi świata. Część swojego majątku Norweg ulokował w prawach do odwiertów naftowych. 

Raj dla miliarderów

Według Kapital w rankingu 2019 znalazła się rekordowa liczba miliarderów. Co ciekawe, w ubiegłym roku stwierdzono ten sam fakt. Najbardziej majętni Norwegowie zajmują się branżami, takimi jak: nieruchomości, finanse, handel, hotelarstwo i turystyka czy przemysł wydobywczy, choć – według Kapital – tylko 3 proc. spośród 400 bogaczy czerpie dochody z off shore.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 01-10-2019 15:04

pozytywnazołza napisał:

Mnie wiekszosc nosi w swoich sercach...

Żeby się te serca w kamienie nie zamieniły przez tę energię którą roztaczasz.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
pozytywnazołza
pozytywnazołza 01-10-2019 12:50

Satan napisał:
napisał:
Ten bogaty Norweg zejdzie tak samo z tego świata jak biedny... Polak
czy na końcu będą się czymś różnić..???
nie sądzę. chyba,ze innym nagrobkiem.. Polak bedzie miał z marmuru,a Norweg może mieć kastę zbitą z desek..

Polak zlotem i marmurem stoi. Im wiecej, tym bardziej bogactwo jest widoczne dla innych. W Polsce jest sie bogatym dla innych.
Po smierci marmury nie sa wazne, wazne jest miejsce w sercu zyjacych.
Czego i tobie, grochowa, zycze.

Spokojna Twoja rozczochrana...
Mnie wiekszosc nosi w swoich sercach...

-6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 01-10-2019 08:34

napisał:
Ten bogaty Norweg zejdzie tak samo z tego świata jak biedny... Polak
czy na końcu będą się czymś różnić..???
nie sądzę. chyba,ze innym nagrobkiem.. Polak bedzie miał z marmuru,a Norweg może mieć kastę zbitą z desek..


Polak zlotem i marmurem stoi. Im wiecej, tym bardziej bogactwo jest widoczne dla innych. W Polsce jest sie bogatym dla innych.

Po smierci marmury nie sa wazne, wazne jest miejsce w sercu zyjacych.
Czego i tobie, grochowa, zycze.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 30-09-2019 22:32

Ktoś musi być bogaty by dawać innym prace. Tak naprawdę bogaci są potrzebni i bycie bogatym pociąga do odpowiedzialności za ludzi, choć różnie z tym jest. Warto poczytać o bogatych ludziach, wielu z nich żyje czy żyło naprawdę skromnie choćby założyciel Ikei. Ci najbogatsi często cieszą się nie z zakupu najnowszego super auta a z tego ze zaoszczędzili kupując samochód polizingowy bo to podobno najbardziej opłacalne... Podobno najbogatszy na świecie jest Putin, oficjalnie mający skromne dochody a w rzeczywistości kilkaset miliardów dolarów.

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
pozytywnazołza
pozytywnazołza 30-09-2019 19:25

bojfraoszlo napisał:
napisał:
Ten bogaty Norweg zejdzie tak samo z tego świata jak biedny... Polak
czy na końcu będą się czymś różnić..???
nie sądzę. chyba,ze innym nagrobkiem.. Polak bedzie miał z marmuru,a Norweg może mieć kastę zbitą z desek..

...zołzowata
...nie ważne jak skończysz
...ważne jak zaczniesz
...i jak przeżyjesz

Uwazaj na siebie..
zebys nie musial się trzymac za szybko trawy...

-11
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 30-09-2019 19:03

napisał:
Ten bogaty Norweg zejdzie tak samo z tego świata jak biedny... Polak
czy na końcu będą się czymś różnić..???
nie sądzę. chyba,ze innym nagrobkiem.. Polak bedzie miał z marmuru,a Norweg może mieć kastę zbitą z desek..


...zołzowata
...nie ważne jak skończysz
...ważne jak zaczniesz
...i jak przeżyjesz

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
kamil k*****l
kamil k*****l 30-09-2019 18:34

Ale jednak gul wiec trzeba wbic szpilke i poszydzic, nic nie stoi na przeszkodzie aby kazdy z nas byl na tel liscie za 15 lat, prwie kazdy z nich zapierdala aby dojsc do tego co ma duzo wiecej niz wy, my.

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
pozytywnazołza
pozytywnazołza 30-09-2019 16:48

Ten bogaty Norweg zejdzie tak samo z tego świata jak biedny... Polak
czy na końcu będą się czymś różnić..???
nie sądzę. chyba,ze innym nagrobkiem.. Polak bedzie miał z marmuru,a Norweg może mieć kastę zbitą z desek..

-15
Odpowiedz