Aktualności

Norwegia dwóch prędkości: Oslo otworzy się na końcu?

Emil Bogumił

18 kwietnia 2021 08:00

Udostępnij
na Facebooku
2

Oslo i 20 okolicznych gmin miałyby dłużej czekać na zniesienie obostrzeń. Fot. beeccy, Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Preben Aavitsland, główny lekarz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI), zwrócił uwagę na największe ogniska pandemii w Norwegii. Zauważył, że około 75 proc. obecnych zakażeń ma źródło w Oslo i Viken. W związku z tym zaproponował, by ponowne otwarcie kraju podzielić na dwie części.
Reklama
Według pomysłu Prebena Aavitslanda obszar około dwudziestu gmin – od Sarpsborga, przez Oslo, do Drammen – powinien zostać wyłączony z pierwszej fazy liberalizacji obostrzeń, która dotyczyłaby pozostałej części kraju. – Możliwe, że otwarcie państwa nastąpi w dwóch prędkościach. [...] Nie ma powodu, by nakładać obostrzenia na Nordlysbadet w Alcie, ponieważ w Holmlia w Oslo jest wysoki wskaźnik zakażeń – zwraca uwagę na łamach NTB główny lekarz FHI. 12 kwietnia w norweskich szpitalach znajdowało się 288 pacjentów zakażonych koronawirusem. 250 z nich przebywało w południowo-wschodnim regionie kraju.

Rozpoznanie epicentrum kluczowe do pokonania pandemii

Jak zwraca uwagę Preben Aavitsland, do pokonania pandemii najważniejsze jest rozpoznanie jej epicentrum. FHI wskazuje, że znajduje się ono w Oslo oraz okolicznych gminach. W rozmowie z NTB zwrócił również uwagę, że pomimo dużej liczby zakażeń w regionie, źródła infekcji pozostają pod kontrolą. – Program szczepień przebiega tutaj szybko, panują rygorystyczne środki i dobrze kontrolowane są nowe zakażenia. [...] Wiosną spodziewamy się jeszcze nowych ognisk lokalnych, ale wiemy, że gminy sobie z nimi poradzą – komentuje sytuację w stolicy główny lekarz FHI.
Norweski rząd ogłosił plan otwarcia Norwegii. Pierwsze zmiany weszły w życie 16 kwietnia.

Norweski rząd ogłosił plan otwarcia Norwegii. Pierwsze zmiany weszły w życie 16 kwietnia. Fot. flickr.com/Statsministerens kontor/ fot. Torbjørn Kjosvold, Forsvaret/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Jak 14 kwietnia poinformował burmistrz stolicy Raymond Johansen, obecna sytuacja epidemiczna nie pozwala na ograniczenie środków kontroli w Oslo. Obostrzenia wprowadzone przed Wielkanocą zostały przedłużone do 29 kwietnia.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


piotr s

12 godzin temu

Świat się zmienia

dokładnie, od jakiegoś czasu....jakieś 300 tyś lat ma człowiek współczesny....

piotr s

18-04-2021 10:39

Świat się zmienia

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram