Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Aktualności

Norwegia chwali się nową „superbronią”. Będzie gotowa w 2035 roku

Emil Bogumił

26 listopada 2023 14:45

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia chwali się nową „superbronią”. Będzie gotowa w 2035 roku

Na zdjęciu: statek wykorzystywany przez Sjøforsvaret, czyli norweską marynarkę wojenną. Fot. NCGKYSTVAKTEN, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Ministerstwo Obrony Narodowej i grupa Kongsberg poinformowały o rozpoczęciu prac nad rakietą nowej generacji. Nowy pocisk ma zwiększyć zdolności obronne Norwegii oraz ułatwić zwalczanie celów na duże odległości. Sprzęt powstaje przy współpracy z Niemcami.
– Już dziś musimy rozpocząc prace nad opracowaniem broni, która obroni nas przed zagrożeniami jutra – zapowiedział minister obrony narodowej Bjørn Arild Gram. Nowa rakieta stanie się pociskiem uderzeniowym wykorzystywanym przez marynarkę wojenną. Do tej pory nosiła nazwę Future Naval Strike Missile (FNSM). Na dalszym etapie rozwoju wojsko pozna ją jako Super Sonic Strike Missile (3SM) Tyrfing. Za opracowanie projektu odpowiada przedsiębiorstwo Kongsberg Defence and Aerospace.

Rząd poinformował o rozpoczęciu pierwszej wstępnej fazy projektowania. Po jej zakończeniu Rada Ministrów zwróci się do Stortingu z prośbą o możliwość kontynuowania projektu. Na początku 2024 roku podobna procedura odbędzie się w Niemczech. – Niemcy to nasz najważniejszy europejski partner w zakresie sprzętu obronnego oraz główny i ważny sojusznik w NATO – powiedział Bjørn Arild Gram.

Sukces norweskich rakiet

Proces tworzenia nowych rakiet podzielono na kilka etapów. Jak informuje resort obrony narodowej, pozwoli to na lepszą kontrolę wydatków przeznaczonych na ten cel. Pociski mają być używane na norweskich i niemieckich okrętach wojennych. Przyczynią się także do utrzymania wiodącej roli Norwegii wśród producentów rakiet.

Rozwój norweskich rakiet to historia sukcesu. Norweski przemysł obronny, na którego czele stoi Kongsberg, dysponuje wyjątkową wiedzą specjalistyczną i produkuje pociski światowej klasy. Projekt przyczyni się do dalszego rozwoju strategicznie ważnych kompetencji technologicznych, dzięki czemu będziemy mogli w przyszłości opracować rakiety atrakcyjne dla innych krajów NATO i naszych bliskich sojuszników.~minister obrony narodowej Bjørn Arild Gram

Pocisk Super Sonic Strike (3SM) Tyrfing.

Pocisk Super Sonic Strike (3SM) Tyrfing.Fot. Kongsberg Gruppen

Grupa Kongsberg odpowiada także za projekt rakiet Naval Strike Missile (NSM), które były dostarczane norweskiej marynarce wojennej w latach 2011-2015. Z pocisków korzysta wiele armii na świecie. Obecny projekt jest kontynuacją rozwoju norweskich pocisków uderzeniowych.

Źródła: Kongsberg Gruppen, Ministerstwo Obrony Narodowej
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok