Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Niespokojna góra znów daje się we znaki: ekstremalne zagrożenie lawiną kamienną [AKTUALIZACJA] Aktualności
Monika Pianowska 13 września 2018
11:41

Niespokojna góra znów daje się we znaki: ekstremalne zagrożenie lawiną kamienną [AKTUALIZACJA]

1
Skomentuj
Veslemannen to fragment masywu górskiego Troltindene w okręgu Møre og Romsdal. wikimedia.org/ fot. Ximonic (Simo Räsänen)/ CC BY-SA 3.0
[AKTUALIZACJA 13.09.18 16:00]: Około godz. 15:00 z góry z dużą siłą stoczyły się kamienie, wzniecając tumany pyłu. 
W nocy z 12 na 13 września aktywność części góry Mannen w gminie Rauma wzrosła na tyle, że konieczna okazała się ewakuacja okolicznych mieszkańców. Obecnie poziom zagrożenia lawiną kamienną uznaje się za największy – czerwony.
W czwartek Norweski Urząd ds. Dróg Wodnych i Energetyki (NVE) ogłosił zmianę poziomu zagrożenia osuwiskiem na wzniesieniu Veslemannen z pomarańczowego na wyższy, czerwony. W związku z niebezpieczeństwem dziewięć osób zamieszkujących tereny w pobliżu góry ewakuowano. Ostatni raz lokatorzy domów położonych w dolinie Romsdalen musieli je tymczasowo opuścić w ubiegłym miesiącu.

Ryzyko jest ekstremalne

Minionej nocy prędkość przemieszczania się fragmentów skalnych wzrosła do 10 centymetrów na dobę w górnych partiach wzniesienia, rano wynosiła tam miejscami nawet 65 centymetrów na dobę. W dolnych partiach natomiast waha się w granicach 2-3 centymetrów na dobę. Jako przyczynę wzmożonej aktywności Veslemannen NVE podało intensywne opady, które pobudziły górę.

Ze względów bezpieczeństwa dziewięcioro mieszkańców narażonych na osuwisko skalne ewakuowano. Ostatnio z powodu alarmu lawinowego podobna akcja miała miejsce 10 sierpnia. Chociaż osoby rezydujące pod górą Mannen są już zmęczone tymczasowymi przeprowadzkami, Urząd ds. Dróg Wodnych i Energetyki uprzedza, że jesienią mogą się powtórzyć.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Jan Kowalski
Jan Kowalski 13-09-2018 13:24

Rozsadniej i taniej byloby ich przesiedlic w bezpieczne miejsce.

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas