Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Nawet sześć tygodni oczekiwania na nowy paszport. Kurorty wpuszczą Norwegów bez dokumentów?

Emil Bogumił

03 lipca 2022 10:50

Udostępnij
na Facebooku
Nawet sześć tygodni oczekiwania na nowy paszport. Kurorty wpuszczą Norwegów bez dokumentów?

Przez problemy z otrzymaniem paszportu coraz więcej Norwegów rezygnuje z wyjazdów zagranicznych i decyduje się na urlop w kraju. /zdjęcie poglądowe, fot. materiały prasowe Apollo

83 tys. norweskich obywateli oczekuje w kolejce na wydanie paszportu. Jak informuje policja, czas oczekiwania na odbiór dokumentu wynosił w ostatnich dniach czerwca sześć tygodni. Pierwsze państwa zapowiedziały, że norwescy turyści mogą liczyć na ulgi.
Reklama
24 czerwca Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że obywatele Norwegii, których paszport wygasł maksymalnie trzy lata temu, mogą wjechać do Grecji, Niemiec, Islandii, Estonii i Portugalii, okazując nieaktualny dokument. Ulga będzie obowiązywała do końca 2022 roku. Zmiana obejmie osoby powyżej 16 roku życia. Młodsi muszą przygotować paszport, którego ważność wygasła maksymalnie rok wcześniej.

Zmianę prawa potwierdziła także turecka ambasada. Kraj przyjął tymczasowe porozumienie pozwalające obywatelom Norwegii przekroczenie granicy na podstawie dowodu osobistego. Brak konieczności posiadania paszportu obowiązuje do 31 grudnia 2022 roku.

Kryzys paszportowy bez szans na szybkie rozwiązanie

Jak informuje norweska policja, pomimo wstępnych zapewnień, trwający kryzys paszportowy nie zakończy się podczas tegorocznych wakacji. Thales – firma dostarczająca dokumenty – nadal informuje o problemach z produkcją. Władze oczekują na przekazanie dokumentu średnio 24 dni. Po doliczeniu procedury urzędowej, obywatele otrzymują paszport po około sześciu tygodniach. – W środę 22 czerwca skompletowano dokumenty zamówione 13 maja – informuje Thales.
Norweski kryzys paszportowy rozpoczął się na przełomie zimy i wiosny 2022 roku.

Norweski kryzys paszportowy rozpoczął się na przełomie zimy i wiosny 2022 roku.Fot. stock.adobe.com/licencja standardowa

W ostatnim tygodniu czerwca Urząd ds. Policji poinformował, że wcześniejsze przewidywania dotyczące czasu oczekiwania na paszport okazały się błędne. Dokładnej daty rozwiązania kryzysu nie wskazuje także Thales. Według najnowszych prognoz sytuacja powróci do normalności na przełomie października i listopada.

Źródło: Urząd ds. Policji, E24, Justis- og beredskapsdepartementet
Gość
Wyślij

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram