Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Aktualności

Najdłuższy strajk w historii branży ochroniarskiej: kolejni związkowcy protestują

Emil Bogumił

29 października 2020 11:42

Udostępnij
na Facebooku
Najdłuższy strajk w historii branży ochroniarskiej: kolejni związkowcy protestują

Kłopoty branżą mają trwać od 2016 roku. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Na początku października rozpoczęły się mediacje pomiędzy organizacjami pracodawców a związkami zawodowymi skupiającymi pracowników branży ochroniarskiej. Rozmowy nie przyniosły spodziewanego rezultatu, w związku z czym, strajkujący nie wrócili do pracy. Pierwsi z nich nie zgodzili się na zaproponowane warunki już 16 września.
W strajkach biorą udział ochroniarze pracujący dla m.in. Kvaerner Stord, Kvaerner Verdal, Equinor Rotvoll i Råde National Arrival Center. Prawie 2400 pracowników skupionych jest w dwóch związkach zawodowych – Norweskim Związku Pracowników (Norsk Arbeidsmandsforbund) oraz Parat – które z dnia na dzień powiększają liczbę protestujących. Liderzy organizacji przyznają, że wciąż pracują nad nowymi formami sprzeciwu wobec niepowodzeń przy negocjacjach oraz mediacjach ze związkami pracodawców. W ostatnim tygodniu października do strajków dołączyło 229 ochroniarzy.

Kryzys w branży trwa od 2016 roku

Norweski Związek Pracowników przyznaje, że strajki mają odwrócić trend, który trwa w Norwegii od 2016 roku. Przedstawiciele branży twierdzą, że od czterech lat trwa zastój wynagrodzeń, który negatywnie wpływa na stosunek wypłat ochroniarzy do pensji innych pracowników. Wśród postulatów znalazły się także m.in. uzyskanie rekompensat za niewygodne godziny pracy. – Spełniliśmy główne żądania pracowników i zaoferowaliśmy dobre dodatki do pensji, podobne do tych, które usatysfakcjonowały inne grupy – odpowiada pracownikom Cecilie Kaltenborn, odpowiedzialna za negocjacje wśród organizacji pracodawców.

Branża ochroniarska jest sektorem, który mocno ucierpiał w wyniku kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. W wyniku odesłania na permittering pracę straciło ponad 1000 osób.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok