Aktualności

Można chodzić do pracy mimo kwarantanny. Nowe zasady dla przyjezdnych z Europy

Monika Pianowska

22 czerwca 2020 13:01

Udostępnij
na Facebooku
9

Testy mają się odbyć pod zwierzchnictwem zatrudniającej pracownika firmy. MojaNorwegia

Na mocy nowego rozporządzenia pracownicy z krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą chodzić do pracy nawet w czasie kwarantanny po przyjeździe do Norwegii. Warunkiem ma być negatywny wynik testów na koronawirusa.
Takie zmiany 22 czerwca przyjęło Ministerstwo Zdrowia. W mailu do redakcji MojejNorwegii resort potwierdził, że przed podjęciem obowiązków zawodowych zagraniczny pracownik musi poddać się dwóm testom na SARS-CoV-2 zorganizowanym i opłaconym przez zatrudniającą go firmę. Pomiędzy badaniami musi zostać zachowany odstęp minimum 48 godzin, a jednocześnie drugi test nie może być wykonany wcześniej niż 5 dnia od przyjazdu do kraju fiordów.

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia i Opieki przyjęło poprawki do przepisów związanych z covid-19.~Elisabeth Johansen, Helse- og omsorgsdepartementet

Szansa na zwolnienie z kwarantanny

Zanim zostanie wykonany pierwszy z nich, pracownik przybyły z zagranicy musi przebywać na kwarantannie. Jeśli jednak jego wynik okaże się negatywny, taka osoba może zacząć wykonywać obowiązki zawodowe, a pozostałość 10-dniowej kwarantanny odbywać poza godzinami pracy. Kiedy natomiast również drugi z testów na koronawirusa wykaże brak jego obecności, pracownik zostaje zwolniony także z domowej kwarantanny.
W przypadku gdy okaże się, że badany jest chory na covid-19, będzie musiał on trafić do izolacji, a w gestii jego pracodawcy pozostanie poinformowanie o tym fakcie gminy. Treść rozporządzenia jest dostępna pod tym linkiem.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Joanna Kuchnicka

26-06-2020 22:50

rsaganowski napisał:
Cześć! We wtorek wybieram się do NO i chciałbym jak najszybciej załatwić sprawę testu na koronawirusa, żeby móc pójść do pracy. Mogę prosić o rzetelną informację gdzie mam się zgłosić, aby wykonali mi taki test i jak to się odbywa? Mój pracodawca też nie jest zorientowany w temacie, dlatego to dla mnie bardzo ważne.
Z góry dziękuję za pomoc

Rzetelne informacje dotyczące bezpośrednio Twojej sprawy otrzymasz kontaktując się z helsedirktoratet

Robert Saganowski

26-06-2020 18:25

Cześć! We wtorek wybieram się do NO i chciałbym jak najszybciej załatwić sprawę testu na koronawirusa, żeby móc pójść do pracy. Mogę prosić o rzetelną informację gdzie mam się zgłosić, aby wykonali mi taki test i jak to się odbywa? Mój pracodawca też nie jest zorientowany w temacie, dlatego to dla mnie bardzo ważne.

Z góry dziękuję za pomoc

Kamil Es.

25-06-2020 17:16

W poniedziałek miałem robiony pierwszy test (pobierają próbkę z gardła i nosa), a w czwartek rano były już wyniki, więc spokojnie można od czwartego dnia kwarantanny pracować. Następny test mam w sobotę, ale przypuszczam że wyniki będą dopiero w 10-12 dniu od mojego przyjazdu do Norwegii ¯\_(ツ)_/¯

Teedynearbear

24-06-2020 20:58

Witam. Pytanie. Czy jak wróce do Norwegi po urlopie w pl i po zrobieniu testu okaże się że jestem chory to czy pracodawca ma prawo mnie zwolnić i lub wyciągnąć jakieśkonsekwencje z tego powodu?

Stash Qu

24-06-2020 13:28

Najwcześniej 5 dni od przyjazdu tobimy test nr 2, potem oczekiwanie na wynik, formalności i już po 7-8 dniach, dwóch testach, kosztach i zawracaniu tyłka możemy iść do pracy... Można też olać cały ten cyrk i pójść po 10, wybór chyba nie jest trudny.

Tolll Bra

24-06-2020 11:53

Masakra !!!! NieNie.
Granice powinny być zamknięte, Koronka jeszcze nie odeszła, a jak będzie

Tolll Bra

24-06-2020 11:49

Nieeeee (((

matek09

24-06-2020 10:31

Jest to potwierdzone? Nie mogę znaleźć nic na ten temat na stronie ministerstwa.

Ryszard Ohucki

23-06-2020 21:51

Co za gówno

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram