Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Miłośniczka sztuki i ulubienica Norwegów. Królowa Sonja kończy 82 lata Aktualności
Maja Zych 04 lipca 2019
11:29

Miłośniczka sztuki i ulubienica Norwegów. Królowa Sonja kończy 82 lata

2
Skomentuj
Ślub pary królewskiej odbył się w 1968 roku w katedrze w Oslo. Sølve Sundsbø / Det kongelige hoff.
4 lipca 2019 roku wypadają 82 urodziny królowej Sonji, która już od 28 lat wraz z mężem – królem Haraldem V – aktywnie reprezentuje Norwegię na arenie międzynarodowej. Jej droga do tronu nie była jednak łatwa – pochodząca „z ludu” dziewczyna przez wiele lat musiała walczyć o aprobatę króla Olafa V i zgodę na ślub z jego synem. Obawy okazały się jednak niesłuszne, bo królowa Sonja szybko zyskała sympatię mieszkańców Norwegii.
W przeciwieństwie do 80 urodzin pary królewskiej, które hucznie świętowano na ulicach Oslo, dzisiejsze obchody będą raczej prywatną uroczystością w gronie rodziny. Już w weekend królowa powróci jednak do swoich obowiązków, odwiedzając festiwal artystyczny Festspillene w Bergen.
Reklama

Dziewczyna „z ludu”

 Sonja Haraldsen urodziła się 4 lipca 1937 roku w Oslo jako najmłodsza z czwórki rodzeństwa w rodzinie kupieckiej. Przyszła królowa ukończyła w stolicy Norwegii szkołę średnią i zawodową, a następnie kontynuowała naukę w szwajcarskiej l'École Professionelle des jeunes Filles. Po powrocie do kraju skończyła także historię sztuki, angielski i francuski na Uniwersytecie w Oslo oraz otrzymała tytuł doctor honoris causa w Pacific Lutheran University w Stanach Zjednoczonych.

Mezalians w rodzinie królewskiej

Swojego przyszłego męża – obecnie króla Norwegii Haralda V – poznała przez znajomych już w 1959 roku podczas przyjęcia w Bygdøy. Para od razu zakochała się w sobie, jednak ich związek nie zyskał aprobaty monarchii ze względu na pochodzenie Sonji. Z tego powodu minęło aż 9 lat, zanim ówczesny król wyraził zgodę na ślub, który odbył się 29 sierpnia 1968 roku w katedrze w Oslo.

Po śmierci króla Olafa V w 1991 roku tron objął jego syn – mąż Sonji – książę Harald V, a ona sama zyskała tytuł norweskiej królowej. Od tego czasu para reprezentuje Norwegię na arenie międzynarodowej, aktywnie udzielając się w wielu akcjach charytatywnych i ciesząc się dużą sympatią mieszkańców kraju fiordów. Królowa Sonja i Król Harald mają razem dwójkę dzieci: księżniczkę Märthę Louise, o której jest ostatnio głośno ze względu na jej kontrowersyjny związek z szamanem, oraz następcę tronu księcia Haakona.
Zdjęcie pochodzi z uroczystości obchodów 80 urodzin pary królewskiej w 2017 roku.
Zdjęcie pochodzi z uroczystości obchodów 80 urodzin pary królewskiej w 2017 roku. Thomas Brun, NTB scanpix

Miłośniczka sztuki i sportu

Już od wczesnych lat królowa Sonja wykazywała duże zainteresowanie sztuką, kolekcjonując dzieła światowej klasy artystów. Na swoje okrągłe 80 urodziny w prezencie otrzymała od króla Haralda galerię sztuki swojego imienia, która otwarta została na terenie dawnych królewskich stajni w Dronningparken przy Pałacu Królewskim w Oslo.

Królowa Sonja reprezentuje też norweskiego ducha friluftsliv, czyli życia na świeżym powietrzu – mimo wieku wciąż stara się być aktywna i chętnie udaje się w piesze wycieczki w góry.
Królowa podczas jednej z górskich wycieczek.
Królowa podczas jednej z górskich wycieczek. prywatne zdjęcia królowej
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
jura gładysz
jura gładysz 06-07-2019 07:07

Monarcha powinien być symbolem kraju i nas samych to naród wybiera monarchę ale gdy taka osoba nadużywa swojej władzy i zaufanie narodu powinien odejść z piedestału . Oby obecna para krulewska żyła jak najdłużej

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
jura gładysz
jura gładysz 05-07-2019 20:17
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz

Bliżej nas