Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Mieszkańcy Askøy mogą odetchnąć z ulgą. Gmina odwołuje ostrzeżenie przed bakteriami w wodzie Aktualności
Maja Zych 18 lipca 2019
11:35

Mieszkańcy Askøy mogą odetchnąć z ulgą. Gmina odwołuje ostrzeżenie przed bakteriami w wodzie

Skomentuj
W wodzie pitnej w gminie wykryto bakterie E. coli, Clostridium, Campylobacter i enterokoki. pxhere.com / CC0 Public Domain
18 lipca władze gminy Askøy odwołały trwające prawie półtora miesiąca ostrzeżenie przed skażoną miejską wodą pitną – pobrane w ciągu ostatniego tygodnia próbki z 14 różnych miejsc nie wykazały dalszej obecności niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. To dobra wiadomość dla mieszkańców, którzy już od początku czerwca musieli korzystać wyłącznie z przegotowanej wody kranowej lub wody pitnej dostarczanej w specjalnych zbiornikach przez gminę.
Mimo że zagrożenie bakteriami zostało odwołane, władzom wciąż nie udało się jednak znaleźć samego źródła skażenia.
Reklama

Wciąż szukają źródła

Mimo stałych poszukiwań i wielu teorii, które miałyby tłumaczyć obecność pałeczek Campylobacter w miejskiej wodzie w Askøy, wciąż nie udało się zlokalizować źródła pochodzenia bakterii. Z tego powodu zamknięto jeden z trzech wysokogórskich zbiorników dotkniętych skażeniem, a kolejne dwa zostaną wycofane z użytku najpóźniej w pierwszych miesiącach 2020 roku.

Władze gminy zapewniają, że woda w kranach w całym rejonie jest już bezpieczna i można z niej korzystać bez ograniczeń. Z tego powodu znikną też rozlokowane w wielu miejscach zbiorniki i baniaki z czystą wodą.

Ponad 2000 zachorowań

Sprawa zakażonej wody w Askøy stała się poważnym problemem dla lokalnej ludności. W krótkim czasie zachorowały tam ponad 2 tys. mieszkańców, a kilkaset wymagało pomocy medycznej ze względu na silne objawy, takie jak gorączka, biegunka i bóle brzucha. Ponadto policja bada sprawę zgonów rocznego chłopca i 72-letniej kobiety, których śmierć łączona jest z infekcją wywołaną bakteriami z wody.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas