Aktualności

Maseczki zostaną w Norwegii? Społeczeństwo chce z nich korzystać na wzór Japonii

Emil Bogumił

01 października 2021 17:00

Udostępnij
na Facebooku
8

Maseczki były zalecane m.in. przez władze lokalne. /zdjęcie poglądowe, Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Pomoc w walce nie tylko z koronawirusem, ale również przeziębieniem i grypą. Do takich wniosków doszła część norweskiego społeczeństwa pytana o chęć noszenia maseczek zakrywających nos i usta. Ankietowani wskazali, że chcą dbać nie tylko swoje zdrowie, lecz także osób w ich otoczeniu.
Reklama
Międzynarodowa firma badawcza YouGov przeprowadziła w dniach 8-12 września 2021 roku badanie dla Farmasiet. 1005 osób otrzymało pytanie o nastawienie do maseczek zakrywających nos i usta oraz możliwość używania ich w okresie wzmożonej zachorowalności na choroby zakaźne. 

Pomimo ponownego otwarcia Norwegii około 80 proc. mieszkańców jest skłonnych zakładać maseczkę. Połowa pytanych stwierdziła, że chciałaby robić to przez wzgląd na siebie i bliskich. Pozostałe osoby odpowiedziały, że zakryją twarz i nos jedynie na wyraźne wskazanie władz kraju.

Jak wynika z badania, o zdrowiu innych osób myślą przede wszystkim osoby starsze (64 proc.). Dla porównania, pozytywnie o noszeniu maseczek przez wzgląd na najbliższe otoczenie wypowiedziało się 42 proc. badanych w najmłodszych grupach wiekowych (18-29).

W Norwegii jak w Japonii?

Stig Henning Pedersen, przedstawiciel Farmasiet, przyznał, że pandemia koronawirusa pozwoliła sprowadzić do Norwegii standardy znane w innych państwach, przede wszystkim w Japonii. – W Japonii zakrywanie ust i nosa jest formą okazania szacunku innym ludziom. Świetnie wiedzieć, że mamy tendencje do takich zachowań również w Norwegii. To wszystko pokazuje, że szanujemy siebie nawzajem – przyznał Pedersen.
Choć maseczki były obecne w Norwegii, związane z nimi regulacje nie były tak restrykcyjne jak w Polsce.

Choć maseczki były obecne w Norwegii, związane z nimi regulacje nie były tak restrykcyjne jak w Polsce. CC0

Choć nic nie wskazuje na to, by kolejna fala pandemii koronawirusa nadeszła do Norwegii, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego przypomina o innych chorobach. Wskazuje, że rozpoczyna się sezon na grypę i przeziębienie. Na wirusy najbardziej są narażeni starsi oraz dzieci.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Adam Oslo

08-10-2021 05:47

Marek Nowak

03-10-2021 16:45

Do Wojciech Peterson -"Ale taka maseczka używana dłużej niż 30 minut to raj dla bakterii i grzybów chorobotwórczych." - napisał to magister nauk wszelkich po kursach na forach internetowych, YouTube, TikTok .... Motto dla ciebie na dzień dzisiejszy - " W próżnej często idą zmowie pustosłowie z pustką w głowie. " Pozdrawiam

MiroMaro

03-10-2021 15:50

jak piękny rajmund z oszlo powie w tv żeby gównem się wysmarować to wszystkie stare baby się wysmarują bo to pomaga na wirusa. Taki to naród.

LewySierpowy

03-10-2021 14:51

Maseczki to autostrada dla bakterii,ograniczanie normalnego oddychania to zabawy rodem z przedszkola,sama Norwegia nagle zmienila nazewnictwo,gdy zaswiecilo pustkami w budzecie to automatycznie korona wirus stal sie odmiana grypy,wierzcie co niektorzy dalej w te brednie,ze szczepiac sie ochronicie sie,ale gdy ten wirus sie z mutuje to oslabiajac organizmy teraz poprzez szczepienia bedziecie pierwszymi,ktorzy beda podatni na nowa odmiane grypy

boj fra oszlo

03-10-2021 09:50

coul napisał:
Ale taka maseczka używana dłużej niż 30 minut to raj dla bakterii i grzybów chorobotwórczych.

...to zmieniaj ja co 29 minut ..bedziesz bezpieczny!
....po chlopsku napisales..to odpowiedzialem po chlopsku...

Joanna Kuchnicka

02-10-2021 22:10

coul napisał:
Ale taka maseczka używana dłużej niż 30 minut to raj dla bakterii i grzybów chorobotwórczych.
Taka?Jaka? Lekarze plus zaloga operuja takich ponad 7 godz na dobe. Jaka masz „teorie” na to ze ciagle funkcjonuja? Wlacz mozg czlowieku...

Wojciech Peterson

01-10-2021 19:29

Ale taka maseczka używana dłużej niż 30 minut to raj dla bakterii i grzybów chorobotwórczych.

Rafik71

01-10-2021 18:37

Bylem u lekarza gdzies w marcu ,oczywiscie zalozylem maseczke .....od wejscia od razu powiedzial sciagaj maseczke ....wirus jest tak maly ze te maseczki ktore powszechnie sie uzywa kompletnie nic nie daja ....

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram