Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Listhaug zmienia zdanie: chce zakazu hidżabów w podstawówkach oraz przedszkolach Aktualności
Monika Pianowska 26 lipca 2017
08:00

Listhaug zmienia zdanie: chce zakazu hidżabów w podstawówkach oraz przedszkolach

Skomentuj
Sylvi Listhaug zmieniła zdanie co do noszenia przez uczennice muzułmańskich okryć. Nie chce hidżabów w szkołach. wikimedia.org - Bård Gudim, FrPMedia - Creative Commons Attribution 3.0
Norweska Minister ds. Imigracji i Integracji Sylvi Listhaug (Partia Postępu) chce zakazać noszenia hidżabów w placówkach edukacyjnych dla dzieci na terenie całej Norwegii. Nowe zasady wiązałyby się z karami dla rodziców zmuszających swoje córki do zakładania muzułmańskich okryć do szkoły.
Chociaż Listhaug sama jeszcze niedawno nie była zwolenniczką wprowadzania zakazu noszenia nikabów w podstawówkach, najwyraźniej zmieniła zdanie, co potwierdziła na swoim facebookowym profilu oraz w ostrych słowach w lipcowej rozmowie z dziennikiem VG.

„Mamy poparcie większości”

Jesienią ubiegłego roku minister spotkała się z krytyką ze strony internautów po opublikowaniu przez dziennik VG jej wypowiedzi, że nie chciałaby wprowadzenia zakazu noszenia muzułmańskich okryć w podstawówkach. Aktualnie Listhaug jest za przeforsowaniem obostrzeń, a ponadto proponuje, aby dotyczył on także dzieci w wieku przedszkolnym.
Zakaz miałby dotyczyć dziewczynek w wieku od roku do 13 lat. Gdyby wprowadzona zasada została złamana, konsekwencje poniosą rodzice dzieci posyłanych na lekcje w muzułmańskich okryciach.

Stop seksualizacji dziewczynek w Norwegii

– Kiedy widzę dziecko w hidżabie, robi mi się przykro, ponieważ małe dzieci nie są w stanie samodzielnie podejmować decyzji o ich noszeniu – powiedziała minister. Stwierdziła ponadto, że seksualizacja dziewczynek i fakt, że muszą się one zakrywać, żeby nie wzbudzać pożądania w dorosłych mężczyznach, to barbarzyństwo i coś, na co nie ma miejsca w Norwegii.
W wywiadzie uznała, że pozwalając na noszenie dzieciom burek i hidżabów w placówkach edukacyjnych, wyświadcza się im niedźwiedzią przysługę. Szkoły bowiem powinny być miejscami wolnymi od kulturowych przymusów narzucanych przez rodziców.

Reprezentanci Partii Postępu uważają, że hidżaby utrudniają dziewczynkom funkcjonowanie na równi z chłopcami i odnalezienie się w norweskiej kulturze.
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama

Tak dla zakazu!

Minister Sylvi Listhaug udostępniła na swoim facebookowym profilu artykuł z VG i dodała:

Tak dla zakazu hidżabów dla dzieci w szkołach! To element kultury, którego nie życzymy sobie w Norwegii! (...) Partia Postępu (Frp) od lat walczy przeciwko nikabom i burkom, a teraz wreszcie mamy poparcie większości (...). „Lajkujcie” i udostępniajcie.

Wyraziła również przekonanie, że z czasem i Partia Pracy przejdzie na stronę Frp w tej kwestii.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Finanstilsynet zaciska kredytowy pas. Od 15 maja nowe regulacje

Finanstilsynet zaciska kredytowy pas. Od 15 maja nowe regulacje

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas