Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Lider związkowców apeluje: szczepienie powinno zwalniać z kwarantanny w hotelu

Emil Bogumił

07 czerwca 2021 12:00

Udostępnij
na Facebooku
5
Lider związkowców apeluje: szczepienie powinno zwalniać z kwarantanny w hotelu

Norweskie przepisy nie zawierają ulg dla osób zaszczepionych poza granicami kraju. Fot. David Kringstad Grønvik/Forsvarets mediesenter, Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Audun Ingvartsen, lider związku Lederne, zaapelował do rządu o zmianę obowiązujących w Norwegii przepisów. Domaga się, by szczepienia wykonywane za granicą były respektowane w ten sam sposób, co dawki przyjęte w kraju fiordów. Twierdzi, że inne rozwiązania są uciążliwe dla pracowników.
Przewodniczący Lederne odniósł się w liście do wyjątków od kwarantanny, które rząd wprowadził czwartego czerwca. Zgodnie z nowymi przepisami, osoby, które przeszły COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy albo przyjęły dwie dawki szczepionki lub jedną w okresie od trzech do 12 tygodni, należą do tzw. grupy chronionej. Jeśli wykonają test PCR trzy dni po przekroczeniu norweskiej granicy i uzyskają wynik negatywny, zostają zwolnione z kwarantanny wjazdowej. Regulacje wskazują jednak, że służby respektują jedynie zaświadczenia o szczepieniu wykonanym w Norwegii.

Rząd pokazuje brak zaufania?

Audun Ingvartsen stwierdził, że przepisy są niespójne i krzywdzące przede wszystkim dla tych osób, które kieruje się na kwarantannę w hotelu. – W większości jesteśmy szczepieni tymi samymi preparatami. Regulacje są niespójne i sygnalizują, że nie ufamy certyfikatom wydawanym za granicą. [...] Wielu naszych kolegów przez 100 dni musiało podlegać przepisom o kwarantannie w hotelu. Działo się to w ich czasie wolnym i pozostali bez żadnej rekompensaty – przyznaje przewodniczący Lederne.
Od końca lutego przepisy nakazywały spędzenie kwarantanny w hotelu w miejscu przekroczenia norweskiej granicy.

Od końca lutego przepisy nakazywały spędzenie kwarantanny w hotelu w miejscu przekroczenia norweskiej granicy. Fot. flickr.com/Statsministerens kontor/CC BY-NC 2.0/Arvid Samland/Statsministerens kontor

Lider związkowców odniósł się jedynie do osób, które kierowane są na 10-dniową kwarantannę w hotelu. Przepisy dotyczące tzw. grupy chronionej dotyczą jednak wszystkich podróżnych, również tych, którzy izolację spędzają w domu. – Osoby chronione mogą opuścić kwarantannę wjazdową, jeśli uzyskają wynik negatywny w teście PCR wykonanym trzy dni po przybyciu do Norwegii. Status należy potwierdzić, logując się na helsenorge.no. [...] Osoby, które nie mają do tego dostępu, nie są objęte zmianami – przyznał czwartego czerwca minister zdrowia Bent Høie. 

Komunikat prasowy rządu

List wystosowany piątego czerwca nie jest pierwszym sygnałem skierowanym do norweskiego rządu przez Lederne. Już w maju lider związku apelował do rządu, by polityka dotycząca pracowników przyjeżdżających z zagranicy została zmieniona. – Są to osoby, które i tak podlegają surowym ograniczeniom w wielu obszarach. Z niepokojem patrzymy na to, jak niesprawiedliwe wpływają na nich ostatnie zmiany – podsumował sprawę Audun Ingvartsen.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


boj fra oszlo

07-06-2021 21:44

MariuszG napisał:
Absurdem jest to, że jestem zaszczepiony, mam paszport covidowy i nie mogę jechać do Norwegii na ryby.
Mam nadzieję że od lipca zlikwidują kwarantannę i testowanie, wtedy będzie to miało jakiś sens.


...to pojedż na grzyby...
...siedż tam gdzie siedzisz
...i nawet po Polsce sie nie pałetaj!
...Ps. zakładam ,że skoro się szczepiłeś to wierzysz w pandemie...bo chyba nie dla samych ryb????

Łukasz Łukasiński

07-06-2021 21:18

Zaszczepieni mogą zarażać i sami chorować gdzie tu absurd?

Polo Norek

07-06-2021 17:19

Zapomnij. Kup sobie w sklepie.

MariuszG

07-06-2021 13:50

Absurdem jest to, że jestem zaszczepiony, mam paszport covidowy i nie mogę jechać do Norwegii na ryby.
Mam nadzieję że od lipca zlikwidują kwarantannę i testowanie, wtedy będzie to miało jakiś sens.

Tomasz Lenartowicz

07-06-2021 13:11

To jest jakiś absurd.
Szef norweskich związkowców apeluje o to żeby obciąć dochody norweskim hotelarzom.
Ja tego nie rozumiem.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok