Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Koronawirus zaatakował norweskie portfele: duży wzrost cen żywności i artykułów gospodarstwa domowego Aktualności
Emil Bogumił 18 maja 2020
11:25

Koronawirus zaatakował norweskie portfele: duży wzrost cen żywności i artykułów gospodarstwa domowego

1
Skomentuj
Norwegowie importują sporą część artykułów dostępnych w sklepach. fotolia.pl
Norweski Urząd Statystyczny SSB opublikował w połowie maja nowe wskaźniki wzrostu cen. Najbardziej gwałtowny skok zaobserwować można, kupując warzywa, owoce, meble oraz produkty z półki AGD. Za sytuację winę ponosi m.in. spadek kursu korony norweskiej.
SSB informuje, że uśredniony wskaźnik wzrostu cen, w porównaniu z marcem, wyniósł 0,4 proc. Głównym czynnikiem była żywność, za którą Norwegowie płacili 1 proc. więcej. Najbardziej podrożały owoce i warzywa, odpowiednio o 4,7 i 5,9 proc. Ceny importowanych produktów rolnych wzrosły o 4,3 proc., a norweskich o 0,5 proc. Koszt zakupu produktów zagranicznych był wyższy przede wszystkim z powodu osłabienia korony norweskiej. W ciągu ostatnich 12 miesięcy artykuły spożywcze podrożały o  4,4 proc.
Wysoki wzrost zanotowały również meble, środki czystości oraz artykuły gospodarstwa domowego, które podrożały w kwietniu o 5,3 proc. Ponadto, mieszkańcy Norwegii muszą zapłacić więcej za usługi transportowe, kulturę i rozrywkę, pocztę i komunikację oraz opiekę zdrowotną. W porównaniu z marcem, spadki zanotowały artykuły branży odzieżowej, obuwniczej, wyroby przemysłu naftowego oraz energia. Do zmian doszło również na rynku nieruchomości. Zmiany cen w tych sektorach nie przekroczyły jednak 1 proc.
Korona norweska najgorsze chwile powinna mieć już za sobą.
Korona norweska najgorsze chwile powinna mieć już za sobą. Źródło: Fot. fotolia
Analitycy Nordea Bank informują, że wzrost cen może być zauważalny przez cały rok. W Norwegii utrzymuje się spadek wartości pieniądza. Przewidywany wskaźnik inflacji przekracza 2 proc. Wynika to przede wszystkim ze spadku wartości korony norweskiej.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Sula
Sula 18-05-2020 21:18

Krowa się cieli hahaha

-10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas