Już jest Kalendarz 2022

Sprawdź
Aktualności

Koniec operacji wojskowej w Afganistanie: Norwegowie zakończyli dwudziestoletnią misję

Emil Bogumił

30 sierpnia 2021 08:42

Udostępnij
na Facebooku

Norwescy żołnierze, wraz z akcją ewakuacyjną, zakończyli także trwającą od 2001 roku misję wojskową. Fot. materiały prasowe Norweskich Sił Zbrojnych, Frederik Ringnes

Na lotnisku w Oslo wylądował ostatni samolot z ewakuowanymi mieszkańcami Afganistanu. Jak poinformowało Ministerstwo Obrony, Kabul opuścili także norwescy żołnierze. Tym samym zakończyli trwającą od 2001 roku operację wojskową.
Reklama
Ostatni lot z ewakuowanymi Norwegami i Afgańczykami zakończył się w piątek 27 sierpnia. Na pokładzie samolotu znalazło się ponad 20 osób. Jak poinformował resort spraw zagranicznych, z Kabulu do kraju fiordów przetransportowano około 1100 osób. – Udało się to osiągnąć tylko dzięki ścisłej współpracy wykwalifikowanych i odważnych pracowników służb zagranicznych, sił zbrojnych, policji, urzędów imigracyjnych i kilku innych. W krótkim czasie, który został jeszcze skrócony przez okrutny akt terrorystyczny, wielu ewakuowanych otrzymało pomoc w przybyciu do Norwegii – komentuje działania Ine Eriksen Søreide, minister spraw zagranicznych.

Rząd zwrócił także uwagę, że z Afganistanu nie udało się wydostać wszystkich potrzebujących pomocy. Pomimo zakończenia działań ewakuacyjnych, służby mają starać się przetransportować pozostałe osoby w późniejszym terminie.

Koniec 20-letniej misji w Afganistanie

Po zakończeniu akcji ewakuacyjnej, z Kabulu do Norwegii wyruszyli żołnierze stacjonujący w Afganistanie. 30 sierpnia zamknięto m.in. szpital polowy prowadzony przez wojsko kraju fiordów. Samolot wystartował o 4:34. – Zakończyliśmy działania wojskowe w Afganistanie. Po 20 latach ostatni żołnierz wróci do domu. Mam wielki szacunek do wszystkich wysiłków, które podjęliśmy przez te lata – skomentował minister obrony Frank Bakke-Jensen. Konflikt w Afganistanie trwał od października 2001 roku. W wojnę zaangażowanych  było ponad 40 państw.
Na terenie Afganistanu działania prowadziły m.in. norweskie siły specjalne, saperzy, medycy, wojska transportowe oraz personel straży pożarnej.

Na terenie Afganistanu działania prowadziły m.in. norweskie siły specjalne, saperzy, medycy, wojska transportowe oraz personel straży pożarnej. Fot. materiały prasowe Norweskich Sił Zbrojnych

Na podstawie porozumienia pomiędzy rządem USA i Talibami, wojska prowadzące ewakuację mają opuścić Kabul do 31 sierpnia. Wycofanie się międzynarodowych sił oznacza zakończenie prowadzonych od października 2001 roku działań NATO i państw wspierających. Transport pozostałych osób, chcących wydostać się z Afganistanu, ma być uzależniony od zgody nowych władz państwa.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram